Drie yoordrachien met kookproeven Goede voeding in dnre tijden. yiïf In de boomgaard bij de dokter Oorlogstijd Afd. Wieringen. Vertrek naar Zaandam in 1917 snel werd hij opnieuw aangesteld, al begin januari 1916, als genees heer van de Nederlands Hervorm de Diaconie van Hippoiytushoef en Westerland. De geneeskundige be handeling van de armen werd dus weer aan hem opgedragen. De kerkenraad heeft toen ook alsnog de rekeningen van 1913, 1914 en 1915 aan hem betaald. Zondag 2 juli 1916 werd er om half drie in de boomgaard van dokter De Goeje een 'hagepreek' gehouden. Het was die dag mooi weer en veel mensen gingen naar de boomgaard omdat ze nieuws gierig waren wat een hagepreek eigenlijk was. Het werd dan ook al snel heel druk op het terrein. Een massa mensen stond te wachten op de dingen die komen zouden. Er waren drie sprekers, dominee Kars uit Winkel, dominee Haars uit Nieuwe Niedorp en dominee De Leeuw uit Oudkarspel. In de pauze trad een zangkoor op onder leiding van P. Bruul. Door het publiek wer den 'een paar gemeenschappelijke gezangen gezongen.' Na afloop was het druk in de straten van Hippoiy tushoef, want De Harmonie zou op treden in de muziektent. Veel men sen bleven daarop wachten. Het concert begon om zeven uur. Tij dens de pauzes van de optredens van De Harmonie werden door een zangkoor enkele nummers gezon gen. Het was zwart van de mensen om de tent, die erg genoten. In 1917 deden de gevolgen van de eerste wereldoorlog (1914 1918) zich steeds meer voelen op Wieringen. Er heerste alom schaar ste. Het Witte Kruis, afdeling Wie- ringen, waarvan dokter De Goeje voorzitter was, organiseerde voor drachten met kookproeven onder het motto Goede voeding in dure tijden. Dergelijke bijeenkomsten werden gehouden op last van de regering. Een advertentie uit de Wieringer Courant van 15 mei 1917: Vrijdagavond 8 uur bij Wed. Blaaubobr. Zaterdagnamiddag 3 uur bij Jur Lont. Zaterdagavond 8 uur bij Jb. Bruul. Onderwerp Gelegenheid de bereide spijzen te proeven en inlichtingen te vragen. Vrije toegang uitsluitend voor personen boven 16 jaar. Het onderwerp is van be lang zoowel voor mannen als voor vrou wen. Ieder is welkom. J. W. DE GOEJE, Voorz. L. BERGHUIS, Secr. Dokter de Goeje was ook voor zitter van de brandstoffencom- missie die zorgde voor een eer lijke verdeling van de beschikbare brandstoffen. In een advertentie in de Schager Courant van 3 juli 1917 staat het volgende: "INDUSTRIE-KOLEN Aangevraagd zijn voor juli voor het stoomgemaal, dorschmachines en bakkers 50 ton machinekolen, voor de smeden 7 en een half ton smeekolen, voor het stoom carrou sel 6 en een half ton gas-cokes en voor andere industriëele doelein den 40 ton magerfijnkolen. Niet minder dan 127 van de 209 veehouders hebben hun formulier öf niet of te laat ingeleverd, waar uit de gevolgtrekking moet worden gemaakt, dat zij geen prijs stellen op kolen voor hun bedrijf Namens de Brandstoffen-com missie, de voorzitter J. W. de Goe je." Over de kolen nog het volgen de: Dokter De Goeje berichtte in de Wieringer Courant in juli 1917 dat over de toegezegde smeekolen en industriekolen nog niets is te zeg gen. Vissers die tanen moesten konden zich wenden tot D. Duijn- ker en aan het Oosteinde tot J. Hermans. Er werden hoofdzakelijk kolen en heel weinig turven ver strekt, omdat ten gevolge van de veenbranden zoveel mogelijk be waard moet worden voor de bak kers. Zachte turven waren al weer aangevraagd. In Zaandam was een vacature voor een huisarts. De andere art sen moest bij toerbeurt waarne men. Zij hebben toen, heel bijzon der, Jan Willem de Goeje gevraagd of hij naar Zaandam wilde komen Muziektent op het Kerkplein in Hippoiytushoef Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 2 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 36