IARIA ANNA JACOBA PIETERHELLi. Staking van de wiermaaiers Gekozen in de gemeenteraad van Wieringen Slachtoffers Watersnood 1916 Dankbetuiging. Armenzorg J - vt jaar meester, A. Zomerdijk, voorzit ter Visschersfonds, H.A.J, van der Speck Obreen, notaris, Dr. J.W. de Goeje, geneesheer, H. Bax, Her vormd predikant, J.M. Leendertz, doopsgezind predikant, J.J.A.M. Krook, pastoor, J. Dijkstra, gods dienstonderwijzer en W.J. Bruul, secretaris. "Giften te zenden aan den laat- sten ondergetekende W.J. Bruul, Wieringen." In 1913 staakten de wiermaai ers op Wieringen. De wierwaar den waren staatsdomein, maar werden sinds 1895 gepacht door de gemeente Wieringen. Toen het tijd werd om het wier te maaien brak er een staking uit onder de wiermaaiers. De maaiers eisten een verhoging van 1, - per baal. Ze werkten tegen een vergoeding van f 4, - tot 4,50 per baal. Daar voor moesten zij het wier maaien, aan boord halen, 'versen' (in bin nenwater), daarna weer drogen en naar de perserijen vervoeren. In plaats van één gulden verho ging werd slechts f 0,25 geboden. Toen het gemeentebestuur zag dat geen enkele maaier naar zee ging, is de gevraagde één gulden verho ging toegestaan. Maar ongeveer de helft van de maaiers had al an der werk gezocht, zodat dat jaar lang niet al het wier werd geoogst. Dokter De Goeje was bemiddelaar. Samen met dominee Leendertz en opzichter Nieuwland vormde hij een commissie van onderzoek en voorlichting. Er valt nog wel meer te vertellen over deze staking, maar dat valt buiten het kader van het onderwerp van dit artikel. Dokter De Goeje is op 4 maart 1914 op Wieringen hertrouwd met de 33-jarige nu voormalige wijkver pleegster Johanna Maria Pieternel la Grüschke, geboren op 10 febru ari 1881 te Hellevoetsluis, dochter van Johan Gottlieb Grüschke en Ja coba Maria den Hartog. Johanna Maria Jacoba Pieter nella en Jan Willem kregen drie kinderen: Ï.Maria Anna Jacoba Pieternella, geboren op 29 mei 1916 te Wie ringen 2.Claudia Henrica, geboren in 1917 3.Hans, geboren in 1922 GEBOREN 29 MEI dochter van J. W. DE GOEJE en J. M. P. GRÜSCHKE. Dokter De Goeje maakte op Wieringen sinds 1 augustus 1915 deel uit van de gemeenteraad. Hij had 104 stemmen gekregen even als een andere kandidaat. Na een tweede stemming werd hij alsnog gekozen. Wegens zijn benoeming tot raadslid van Wieringen nam hij met ingang van 1 augustus 1915 ontslag al gemeentegeneesheer. In 1916 was er een grote wa tersnood in Nederland, vooral rondom de Zuiderzee. Veel dijken braken door, ook in Noord-Holland, onder andere de Anna Paulowna- polder liep vol water. Inwoners van die polder vluchtten ook naar Wie ringen. Een gedeelte uit een kran tenbericht van 25 januari 1916: "In de eerste plaats zal een deel van de opbrengst der collecte wor den besteed om de personen die op Wieringen een wijkplaats hebben gezocht, dien steun te verleenen, welke dringend nodig is. De be stemming van het restant zal nader worden geregeld. Voorts werd een centrale commissie gevormd be staande uit de heeren J.W. de Goe je, N.J. Poel en S. de Vries, welke met den burgemeester de noodige regeling zal treffen tot steun van de hier vertoevende vluchtelingen. Aanvragen om steun kunnen ter gemeente-secretarie worden ge daan, eiken werkdag van 9-12 en 2-4." Een voorbeeld van een adver tentie van een dankbare (oud) vluchteling: Ondergeteekende betuigt bij dezen zijn oprechten dank aan de ingezetenen van Wieringen, die hulp en bijstand aan mij en mijn gezin hebben verleend, bij onze komst en tijdens ons verblijf op Wieringen, van wege de watersnood in Anna-Paulowna. Van Ewijcksluis, 7 April 1916. A. KOSSEN Jz. Wagenmaker en Timmerman. Door de kerkenraad van de Hervormde Gemeente te Hippoly- tushoef werd besloten per 1 janu ari 1916 geen vergoeding meer te geven aan dokter De Goeje voor geneeskundige hulp aan de armen. Hierover ontving hij een brief van ds. Witkop. Het was niet overlegd met de gemeente en de kerken raad bleek ook onkundig te zijn van deze maatregel. Er werd gesproken over een ge schil tussen de kerkenraad en het gemeentebestuur en een geschil tussen de kerkenraad en dokter De Goeje. Alles werd in der minne ge schikt. Dokter De Goeje protesteerde hier tegen. In een brief aan de ge meenteraad en aan het classicaal bestuur. Het bericht haalde ook de nationale kranten. De NRC en De Telegraaf schreven er over. Al Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 2 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 35