Jan Willem de Goeje, huisarts op Wieringen van 1909 tot 1917 J.W.DE GOEJE, Jan Willem de Goeje werd geboren in Leiden op 4 januari 1871. Hij was de zoon van professor doctor Michael Jan de Goeje, hoogleraar in Leiden en van Wilhelmina Hen- riette Leembruggen. Hij bezocht het gymnasium in Leiden en studeerde daar later geneeskunde. In Leiden maakte hij als altviolist deel uit van het studentenorkest Sempre Crescendo. Als student was hij van oktober 1891 tot oktober 1892 secretaris van de Nederlandse Voetbalbond (NVB, later KNVB) Van oktober 1894 tot juni 1904 was hij vicevoorzitter van de NVB. Hij vertaalde de voetbalspelregels uit het Engels. Later werd hij benoemd tot erelid wegens zijn verdiensten voor de voetbalbond. Hij was reserveofficier bij de landmacht. Per Koninklijk besluit werd hem in 1902 eervol ontslag uit de dienst verleend als tweede luitenant. Gevestigd ZUIDERPLEIN 101. J. W. DE GOEJE. arts. y^jaar DOOR BOB GORTER Dokter De Goeje bij zijn veertig jarig ambtsjubileum in 1938 Hij trouwde te Sliedrecht op 18 december 1902 met Grietje Visser, dochter van Klaas Visser en Marti na Margaretha Prins. Ten tijde van zijn huwelijk was hij huisarts in Er- melo. Hij was Remonstrants en zijn vrouw Nederlands Hervormd. Na in verscheidene plaatsen ge werkt te hebben als huisarts kwam hij op 7 juli 1909 vanuit Leeuwar den op Wieringen wonen als opvol ger van dokter Koops, die op 15 juli naar Amsterdam zou vertrekken. Zijn vrouw en kinderen volgden op 4 augustus 1909. Kort voordat hij naar Wieringen kwam is zijn vader Michael Jan de Goeje op 17 mei 1909 in Leiden overleden. Dokter De Goeje had daarom zijn praktijk in Leeuwarden toen tijdelijk overgedragen. Uit de Leeuwarder Courant: mad. docta. arta, 21 november 1908 Zuiderplein 101 is tot zutdore aankondiging NIET ts con- snltssrsn. Dr. A. VONOZNisuwottsd 63is bersld soolang do praktik woar to nomen. 18 mei 1909 Hij was de enige huisarts op het eiland. Hij woonde in Wijk C num mer 146. Zoals we in dit artikel zul len zien had hij heel veel taken. Er werd erg veel van hem verwacht. Per 1 januari 1910 werd hij be noemd tot gemeentegeneesheer van Wieringen, voor een bedrag van f 300,- per jaar. Vele jaren later, ter gelegenheid van het afscheid van zijn praktijk in Zaandam op 1 juli 1941, schreef het dagblad Het Volk op 14 mei 1941 over de periode dat hij op Wieringen werkte het volgende: "Hij vertrok in juni 1909 naar Wieringen, waar hij het leven van de toen nog eilandse bevolking door en door leerde kennen. Hij was de enige dokter op het eiland en had daar een verre van gemak kelijke praktijk. Doordat een goede en snelle verbinding ontbrak, ver keerde dokter De Goeje meermalen in de noodzakelijkheid zelf opera tief in te grijpen. Door zijn vrien delijke en gemoedelijke omgang verwierf dokter De Goeje zich bij de eenvoudige bevolking van Wie ringen het volle vertrouwen en de algemene sympathie. Dokter De Goeje met zijn 'onafscheide lijke' sigaar, 1938 Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 2 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 33