Visdrogerij op Vatrop Jaor bedrijf had al snel een gebrek aan glaswerk, waardoor het product in kleine vaatjes werd ingelegd en ver zonden naar alle windrichtingen in het land. De afzet was groot, maar binnen een paar jaar was het, door de tijdsomstandigheden; de Twee de Wereldoorlog, toch gedaan met het visverwerkingsbedrijf. De barak bleef leeg achter. Het visoliebedrijf (zie Op de Hoogte) van de heer Meijer, een chemicus uit Duitsland, dat gevestigd was aan de Zwinst raat nam de barak over. Hun eigen huisvesting daar was inmiddels te klein geworden. In 1943 bleek dat ook dit bedrijf doordat de ener gie- en watervoorziening stokten, de deuren moest sluiten. Het glas werk werd ingepakt en opgeslagen. De MULO-school te Hippolytushoef heeft er een groot deel van over genomen. Voorlopig kwam er een einde aan de visvangst gerelateer de bedrijven. In 1947 worden alle plannen weer opgepakt, maar niet door de Wieringer vissers. De plannen van de Vissersvereniging Wieringen en D.E.T.V. voor de oprichting van een garnalen- en visdrogerij mislukte voordat deze officieel van start zou gaan. En het bedrijf Riebo conser ven opgericht door de heren Rie- mersma en de Boer en de fabricage van visolie door de heer Meijer kre gen door de oorlogsjaren een valse start en kwamen niet of nauwelijks van de grond. Maar de plannen zijn daarna op Wieringen ook niet meer opgepakt. In andere plaatsen worden wel drogerijen, zouterijen en of rokerijen nieuw leven in ge blazen. De koopman, ook van bui ten Wieringen strijkt met de vis en industrien, en verdiend er aan. De Wieringers vissen achter het net. In 1947 wil de firma J.C. van der Sande uit Breskens dit alsnog op het voormalige eiland opzetten. In de oorlog is hun bedrijf verloren gegaan en hebben daarom toe stemming gekregen dit op Wierin gen te herbouwen. Er wordt dan gesproken over het terrein aan de Noorderhaven en nabij de Beton weg alsmede het voor industrieter rein aangewezen gedeelte achter de Dijkstraat. De firma geeft de voorkeur aan een terrein buiten de bebouwde kom. Het bedrijf wordt opgericht op Vatrop waar aan de oostzijde van de Vatropperweg een terrein is aangekocht. Een groot voordeel om daar te bouwen is de gemakkelijke afvoer van het afval water. Het is Vatrop die de primeur krijgt van een visverwerkende in dustrie, maar of men er blij mee is? Tot ver in de jaren zestig heeft de fabriek gedraaid, vele Wierin gers hebben daar lang gewerkt. De fabriek werd toen opgeheven, tot groot genoegen van de omwonen den die de stankoverlast meer dan zat waren. De stank reikte ver en wanneer de vrachtauto's door Oos- terland reden kregen de inwoners daar ook een ruime vleug van mee. Maar ook door de werknemers die naar men zegt lichamelijke onge- maken kregen van het werken in de fabriek. Toch ontstond in de jaren zeventig een plan tot heropening. Er werd na veel protest een deel van de fabriek verbouwd tot een modern bedrijf. Kort na de opening brandde de gehele fabriek af en herbouw is nooit meer ter sprake gekomen. In gesprek mevrouw Blokker van der Duim met redactielid Tiny van Teulingen-Molenaar. "De vis- meelfabriek die in de vijftiger jaar door de familie Wietse en Hilda Bouma werd gevoerd, draaide goed. Bouman had een gezin met vijf kinderen en woonde in Den Oe ver. Bij wind uit zee, hadden om wonenden veel last van de stank die werd veroorzaakt door de stoom die vrijkwam bij het verwer ken van visafval, waaronder zee sterren. Hadden de omwonenden hun wasgoed buitenhangen en de wind draaide dan stonk het was goed naar de fabriek en waren zij genoodzaakt alles opnieuw te was sen. De vrachtauto's die door het dorp Oosterland en ook door Va trop reden, stonken verschrikkelijk, omdat het vocht van het afval uit de vrachtwagens op de straat liep. Vele ouders maakten zich ook zor gen om de veiligheid van hun kinde ren. De grote vrachtwagens dende- De Haukes ansjovisvangst, 1926 Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 2 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 31