Ipi ïffSllgjW Mosselinlegbedrijf Riebo's conserven te Den Oever J-yl jaar Haringvangst Noorderoeverdijk met fuiken en schutwand, 1933 Het startkapitaal van 5000 gulden wordt beschikbaar gesteld door B W Wieringen. Deze ziet toe komst voor de industrie en ver wacht een sluitende exploitatie. Al wordt het geheel door een aantal raadsleden werkverschaffing ge noemd, maar dat is altijd beter dan werkloos. Als voorwaarde wordt gesteld dat de Gemeente als eerste deelt in de winst. Het lijkt allemaal rond, maar alle goede bedoelingen en inzet strandden op de goedkeu ring van hogerhand. In april 1939 valt het besluit: de garnalendroge- rij gaat niet door. Van overheidswe ge wordt gewaarschuwd tegen de risico's dat de fabriek zou moeten worden gesloten door gebrek aan consumptiegarnalen. Dit is de liqui datie van de garnalendrogerij, al dus het bestuur. Het einde van een industrie die nooit van de grond is gekomen. De garnalenvisserij blijft de Wieringers trekken al is het soms toch zoeken waar de garnalen zich bevinden om er een goed stuk brood mee te kunnen verdienen. De garnalen worden voor Den Oe ver steeds belangrijker, gezien de gevolgen van de vangstbeperkende maatregelen in de visserij. Er zijn garnalenvissers die hun heil rich ting Duitsland, Sylt, zoeken. Ook daar waren de vooruitzichten niet gunstig, maar het trok aan. Het huispelverbod, de traditionele en ambachtelijke wijze, wordt op 1 juli 1990 ingesteld terwijl de vraag naar garnalen enorm is. De kosten van het pellen lopen door dit ver bod op en dan het heen en weer rij den met grote vrachtwagen vraagt beleid. Veel vraag is er naar de gar- nalenpelmachine, alleen deze kan niet alle maten garnalen aan, wat inspanningen vraagt van de vissers. Net als de mosselvisserij in de Wes telijke Waddenzee is in de jaren ne gentig de garnalenopbrengst goed. Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog voegen de twee jonge ondernemers Riemersma en De Boer de daad bij het woord. Zij richten met hun vestiging onder de naam Riebo, de eerste visverwer- kende industrie te Den Oever, op. Op 6 december 1941 wordt de hin derwetvergunning afgegeven, het bedrijf bestemd voor het concerve- ren van vis, kan in werking worden gesteld. Drie weken later wordt de bouwvergunning afgegeven. Tot dan toe rustte er een blaam op Den Oever, een vissershaven van betekenis, waar jaarlijks grote hoeveelheden vis worden aange voerd, maar zonder een visverwer- kende industrie. Het bleef tot begin 1900 bij enkele particuliere kleine rokerijen en een paar zouterijen. Deze waren niet op een industri eel doel gericht. Daarna kwam de mosselindustrie, maar daar wa ren er intussen niet veel meer van over. Een tekortkoming in een vis serijcentrum als Den Oever, waar toch een belangrijke hoeveelheid vis werd aangevoerd, maar die niet kon worden verwerkt. Den Oever liep hierdoor achter op andere vis sersplaatsen, waar gestreefd werd naar zoveel mogelijk profijt hebben van het eigen product waarmee voor de bevolking een tweede om zet kon worden verkregen. Maar Den Oever kende al een lijdensweg van de plannen rond de oprich ting van een garnalendrogerij die door de onzekerheden ten aanzien van de garnalenvangst niet van de grond kwam. Daarnaast waren de inkomsten van de visverwerkende industrie de jaren ervoor geen aan- moeding geweest om een dergelijk bedrijf op te zetten en ontbrak het daardoor aan initiatieven op dit vlak. Het zijn dan voor Wieringen wel begrensde mogelijkheden, maar er is ingesprongen op een braak lig gende sector. Het getuigt van in zicht en het bedrijf kan uitgroeien tot een bedrijf waarin praktisch alle soorten vis, die vanaf de afslag ko men, kunnen worden verwerkt, zo stelde men. Op voorhand was het inleggen van mosselen de voorop gezette bedoeling. In de daarvoor speciaal gebouwde inrichting, ach ter de Bakkerstraat en Dijkstraat, zijn al gauw een twintigtal pellers werkzaam. De meesten variërend in de leeftijd van 14 tot 18 jaar. Het Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 2 - 2014 -28-

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 30