V'-\> Door Eendracht tot Vooruitgang de jaren veertig wordt het vissen met een gemotoriseerd vaartuig als noodzakelijk gezien. De D.E.T.V. had een belangrijke rol als tussenpersoon tussen de visser en de klant, het stelde de prijzen voor de mosselen vast maar de landbouwers vonden de mosse len te duur en daarnaast werd de pachtprijs van de gronden voor de visser te hoog. De vissers zijn on derling niet eens. De ene vissers probeert de vlieg van de ander af te vangen en verkoopt aan Duitse handelaren en bedrijven. Andere vissers zijn inventief en zoeken naar andere visvangsten als aal- zeilen. Dit is vooral geschikt voor de kleine vaartuigen die door de slechte handel anders gedoemd zijn tot werkeloosheid. Maar ook de aal (paling) vangst liep snel te rug, de wierwaarden waar de aal in voorkwam verdwenen en het IJsselmeer raakte overbevist. Door de aanleg van de Afsluitdijk nam de instroom van glasaal af en later kwamen de aalscholvers, die nu in groten getale zijn vertegenwoor digd en een geduchte concurrent van de visser is geworden. Een van de eerste mosselbedrij- ven die omvallen, zijn in 1918 van P. Kaan Cz in de Nieuwstraat en de firma Gorter in Den Oever. Tijdens een boelhuis op het erf bij het pak huis gaat de hele inventaris van het bedrijf van P. Kaan Cz. van de hand. Het zijn lange tafels, banken, lesse naar, bascule met gewichten, hou den bakjes, manden, schoppen, lantaarns, emmers en karren. Eind 1919 volgt de gebr. De Bruin en Jb. Keulen met een publieke verkoping in het pakhuis van de gebroeders Kaan op de Haukes. En zo volgen er meerderen. De vooruitgang in de visserij was niet meer te stoppen en vroeg om een krachtige partij. Vissersver eniging D.E.T.V. (Door Eendracht tot Vooruitgang), opgericht in 1917 is een coöperatieve vereniging van de Wieringer vissers. Daarvoor was het de vereniging Zuiderzeevissers die opkwam voor de vissers maar omdat deze geen rechtspersoon was en daardoor bepaalde za ken niet kon afhandelen werd de D.E.T.V. opgericht. Het hield zich bezig met onder andere de motori sering, afsluiting van de Zuiderzee, innovaties, aanvragen Zuiderzees- teunwet, bouw van de afslagen in 1949 en 1993, overname van het Vissersfonds die de havens van Den Oever en de Haukes beheerden en gaf steun aan weduwen en wezen van overleden vissers. Eind jaren twintig is het prak tisch gedaan met het mosselvissen, de Waddenzee is leeggevist en al snel liggen de schepen voorde kant. Er wordt bijna niets meer gevangen voor eendenvoer of bemesting al leen nog voor consumptie. Het zijn ook de jaren dat de Zuiderzee- werkzaamheden beginnen. Maar de mosselvissers hebben geen recht op de Zuiderzeesteunwet, zij visten namelijk in de Noorderlijke Zuiderzee wat later de Wadden zee is gaan heten. Het jaar 1933 is een dramatisch jaar, er is vanaf dat jaar eveneens geen aanvoer meer geweest van wiergras. Het einde van een belangrijke industrie voor Wieringen. In 1934 wordt er een Commissie voor mosselvisserij en handel in gesteld. Maar men blijft positief, Den Oever wordt gezien als het industriecentrum van Wie- ringen. Gelegen aan de Afsluitdijk en in de toekomst wellicht het cen trale punt voor een spoorweg. Het heeft de vreemdeling iets te bieden en wordt daardoor opgenomen in de seizoenplaatsenregeling in ver band met de winkelsluitingswet. De winkeleigenaren krijgen een ruimere keuze in hun openstelling. Maar als snel wordt de vraag ge steld waar blijven de toeristen? De eigenaar van het toenmalige Ho tel de Haan in Den Oever mag zijn pand niet zuidelijker, richting de snelweg bouwen, wat van begin af aan de voorkeur had, vanwege de aanleg van de nieuwe snelweg de E10, nu A7. Den Oever werd 'ver stopt' en de toeristen gingen door. Toch blijft Wieringen en vooral Den Oever zich inzetten voor nieuwe ontwikkelingen in de visserij. Er ko men nieuwe bedrijven, innovaties en ontwikkelingen, de bedrijven zien hun kansen al gaat niet alles van een leien dakje. Historische Vereniging Wieringen "Op de Höögte" 26e jaargang nr. 2 - 2014 - 26 -

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 28