Daar zeevaart was waren zoutketen u/s A<r tvttfiytf*. f/i De tekst onder deze plaat: "De ZEL-NEERING of het DARINK-DELVEN, zoo als het oudtijds, in Zeeland, geoefend werdt. Deeze Verbeelding gemaakt naar eene Oude Schilderij in 't Gasthuis te Zierikzee vertoont," (nu in het Stadhuismuseum van Zierikzee) "in het Gezigt van het Eilant Schouwen en de stad Zierikzee, de wijze op welke de Darink uit den grond gespit, op hoopen te drogen gelegd, en vervolgens tot assche verbrand wordt: welke dan naar de Zoutkeeten gevoerd, en met Zee-water vermengd, tot wit Zout wordt gestookt." 1745 In de 16e eeuw komt het baai zout voornamelijk vanaf de kusten uit Spanje en Portugal in trek want het klimaat en zoutgehalte van de Noordzee stonden zoutwinning uit de zee niet toe. De zoutvaart werd vanuit noordelijk Noord-Holland gedaan door schepen uit Medem- blik, Enkhuizen, Hoorn, Edam en Monnikendam. Baaizout was veel goedkoper, de helft tot twee derde van de prijs van zelzout dat gewon nen werd uit veen. Het baaizout werd massaal gebruikt in de ha ringindustrie. Het was kwalitatief niet hoogwaardig, maar goed ge noeg voor het zouten van groenten en vis. Vanaf de eerste helft van de 15e eeuw maakte men het door raffinage geschikt voor deze indus trie. Hollandse schippers vervoeren het aanvankelijk naar Zeeland, om Een zoutziederij of zoutkeet is een werkplaats voorzien van een kookinrichting waarin een gecon centreerde zoutoplossing werd verdampt en het zout, bij wijze van productie- en raffinagetechniek, te laten kristalliseren. Zoutketen wer den door zoutwaterschepen be voorraad met zeewater om daarin te raffineren ruw zout te koken of er zouthoudende as van gedroogde en verbrande zilte veenaarde mee uit te logen. De zoutketen bevon den zich in de vroege Middeleeu wen binnen de stadsmuren. Ze wa ren dikwijls de oorzaak van grote stadsbranden; daarom werden de werkplaatsen later buiten de stad gebouwd. Historische Vereniging Wieringen *- "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 2 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 25