Droeve gedachten aan Pinksteren 1933 Op 9 november 1921 werd het huwelijk voltrokken tussen Nan Dirk Lont, geboren 31 mei 1899, zoon van Cornelis Lont en Trijntje Verfaille en Alida Keijzer, geboren 20 oktober 1901, dochter van Anthonius Keijzer en Johanna de Jongh. -19- - 1 I jaar DOOR TINY HOOG SC HAG EN-METSELAAR Daarvoor had het jonge echt paar al de tegenwerking van hun ouders moeten overwinnen. De re den? Nan was protestant en Alida was katholiek. Ten slotte besloten Nan en Alida om dan maar onge huwd te gaan samenwonen. Toen het eerste kind zich aandiende moest er toch getrouwd worden en gaven de ouders toestemming. Het paar kon inwonen bij Jacob Keijzer, weduwnaar van Maartje Rotgans, op voorwaarde dat zij hem tot aan zijn dood zouden verzorgen. Jacob Keijzer was boer op Oosterklief, hij had studie gemaakt van het gene zen van ziek vee, waarmee hij an dere boeren behulpzaam was. Nan begon op de boerderij enkele koei en te melken. Hij was behalve boer ook melkventer. De melk van zijn koeien ventte hij uit met de bak fiets. Later kwamen er producten van de Zuivelfabriek Lutjewinkel bij, die bij hem werden bezorgd om bij zijn klanten uit te venten met paard en wagen. De eerste kinderen werden ge boren: Trijntje, 27 januari 1922 Johanna, 30 augustus 1925 Cornelis, 13 november 1927 Antonia, 28 april 1929 Nellie Maria, 9 oktober 1932 Het werd Pinksteren 1933. De eerste pinksterdag van 1933, op 4 juni, was een prachtige zomerse dag. Jong en oud genoot van het mooie weer. Niets wees er op dat zich op deze mooie zonnige dag een verschrikkelijke tragedie zou afspelen. Van de gebeurtenissen van die dag wordt verslag gedaan in verschillende krantenartikelen die elkaar tegenspreken. Het juiste verhaal wordt nu verteld door zoon en broer Kees. Vader Nan was een harde wer ker die zichzelf geen rust gunde, maar deze dag maakte hij een uit zondering en ging met zijn zwager naar de motorraces in Alkmaar. De Wieringermeer was net ingepol derd. Voor de afwatering was het Wieringerrandkanaal gegraven, waarvan de kanten nog steil en glad waren. De oudste kinderen van Nan en Alida speelden met de andere kinderen uit de buurt. Ze kwamen bij moeder Alida om te vragen of ze naar de dijk van het randkanaal mochten. Omdat Antonia (Tonnie) en Cornelis (Kees) er ook oudere kinderen bij waren die zij wel vertrouwde gaf zij toe stemming. Alleen Kees mocht van haar niet mee omdat hij altijd on voorzichtig was en zich steeds be zeerde. Toen de kinderen net weg waren kreeg zij een angstig voor gevoel en, met haar jongste kind in de wagen en zwanger van Toon, rende zij samen met Kees achter de kinderen aan. Het was al te laat! Ze hoorden de kinderen gillen en om hulp schreeuwen. Buurman Jan Blom van Westerklief hoorde het ook en kwam er ook op af. Hij kon zwemmen en sprong direct in het water. Moeder Alida deed ook een wanhopige poging om haar kinde ren te redden. Zij stond al tot haar knieën in het water maar door het huilen van Kees, die zich aan haar vastklampte, kon zij met moeite worden tegengehouden om nog Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 2 - 2014 Trijntje, Kees en Johanna (Joop)

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 21