M f Nr 4 2 Afgegeven ter overschrijving van een bedrag van: op postrekening - 18- jaar Inmiddels was mijn moeder op het lawaai afgekomen. Zij hoorde de heren vragem'Engel heeft u een varken?' Mijn vader begreep dat ontkennen geen enkele zin had. Schoorvoetend leidde hij de he ren naar de varkensstal. 'Hoe lang hebt u die zeug al?' 'Een week, ik heb haar gekocht op de markt in Purmerend', antwoordde hij. 'En hoe heeft u het dier hier naar toe vervoerd?', vroeg de inspecteur. 'Op de fiets', zei hij glashard. Mijn moeder dacht: 'Engel dit gaat he lemaal mis, een volwassen varken achter op de fiets? Van dit gesprek wil ik geen getuige zijn, ik ga naar binnen'. Het varken werd in beslag geno men en er volgde een forse boete voor illegaal varkensbezit. 'Voor ons heeft het verhaal al tijd een open einde gehad tot we onlangs het Sinterklaasgedicht lazen. Onze ouders hebben nooit een woord gerept over de inbe slagname van het varken en over de boete die zij kregen opgelegd. En waarom? Misschien omdat het te gevoelig lag in tijden van schaar ste', zegt Mieke Lieze. Hippolytushoef 5 december 1944 Mij kwam een verhaal ter oore Over varkens clandestien Die gewoonlijk heel erg stil zijn En die niemand dus mocht zien Lang is dit geheim gebleven Tot er op een zekere keer Eens bezoek kwam van twee heren (Dat gebeurt hier toch wel meer) Ja, ze moesten iets verzenden En dat moest per Gend en Loos 't Was een rijwiel naar ik meende Maar opeens, keek èèn heel boos Rinus dacht wat gaat gebeuren Maar meteen werd hij 't gewaar 't Knorde in de buurt zoo hevig Oei, dacht hij, daar is gevaar En de heer met spitse ooren Vroeg of hij ook varkens had Nu dat kon hij niet ontkennen Geen vergunning 'dat was wat' Promt kreeg hij dus een bekeuring Voor dat edele varkenspaar Eerlijk in beslag genomen Weg het spekkie voor een jaar Ook zou er een boete volgen Eentje, die niet mis zou zijn Dat zijn van die leuke gijntjes Die je dankt aan een vet zwijn Gelukkig kwam er toch weer uitkomst Door een lootje van de staat De boete kon je nu betalen Doch daarmee was je niet gebaat Toen ik dat verhaal dus hoorde Zei ik tegen Piet mijn knecht Jongen daar moet wat gebeuren En dat komt nu wel terecht Zoek een plaatsje voor dit beestje Waar geen mens het ooit kan zien En dan krijg je geen bekeuring En je buikje vol misschien? t'OOr datum. De forse boete die Engel kreeg op gelegd. Deze 100 gulden in 1947 zou nu ongeveer 1000 gulden zijn, of 454 Euro Je vrind Sint Bronvermelding: Corina en Mieke Lieze Engel Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 2 - 2014 Holland houdt

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 20