Oorlogsgeheim A J"'" Op vijf december 1944 kreeg Rinus Engel van Sinterklaas een varken van marsepein met een bijpassend gedicht, geschreven door zijn echtgenote Nel Engel- de Haan. Het gedicht vertelt het verhaal over een illegaal slachtvarken dat door verraad en een onhandig optreden van zijn baas op het verkeerde bord terecht kwam. Kort geleden kwam het oude verhaal weer tot leven toen de dochters van het echt paar Engel, Corina en Mieke Lieze, het gedicht van hun moeder onder ogen kregen. 'Vaak heeft moeder het verhaal van het varken aan ons verteld', zegt Corina. -17 - DOOR INA SCHOENMAKER-WIEGMAN Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 2 - 2014 Hotel de Haan had niet te kla gen over klandizie in de oorlogsja ren. Op Wieringen was de ruilver kaveling gaande. De landmeters die aan het project meewerkten, logeerde in Hotel de Haan aan de Hoofdstraat in Hippolytushoef. Uit bater Rinus Engel wilde de gasten van zijn hotel een goede maaltijd voorschotelen. Het vlees was ech ter schaars in oorlogstijd. Om dit probleem het hoofd te kunnen bie den, kocht Engel een jong varken in februari 1944. Hij bracht het dier onder in de garage achter het hotel. Daar had hij, afgeschermd voor de buiten wereld, een stal gecreëerd. Want Engel had geen vergunning voor het houden van een varken. Zijn mesterij was illegaal. Op het ille gaal houden van vee werd streng gecontroleerd door speciaal voor dat doel aangestelde inspecteurs. In september was het jonge var kentje uitgegroeid tot een potige zeug van zo'n 100 kilo. De alleseter liet zich de etensresten die ze voor geschoteld kreeg goed smaken. Eten was een feest van herkenning voor het dier. Zodra zij haar baas met de voerbak hoorde rammelen, produceerde ze een oorverdovend lawaai. Hotel de Haan aan de Hoofdstraat in Hippolytushoef M. Engel (geboren op 17 februari 1916 en overleden op 4 juni 1975) en P.G. Engel- De Haan (geboren op 23 augustus 1911 en overleden op 1 maart 2004). Getrouwd op 6 juli 1937 Twee maanden voor haar slacht pleegde het varken verraad. Corina vertelt: 'Op de bewuste dag liep vader met de voerbak de garage binnen tegelijkertijd werd er op de deur geklopt. Voor deur ston den twee heren met de vraag of zij hun fietsen mochten stallen in de garage. De volgende dag zou Van Gend en Loos de fietsen ophalen. De schrik sloeg vader om het hart. Hij herkende de twee. Het waren de inspecteurs die de uitgiftes van de distributiebonnen controleer den op Wieringen. Terwijl de man nen in gesprek waren, maakte het varken een hels kabaal.

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 19