Oosterland lang geleden De Akkerweg is van historische waarde, kronkelend loopt hij via een hoge rug over de Haid (heide) en vormt aan de Oostkant een sterke helling naar de Oeverse Koog. Heel vroeger zal dit waarschijnlijk een zanderig land met heide begroeid geweest zijn. De smalle hellende akkers werden honderd jaar geleden niet door wallen of hekken, maar door een dolfsteen van elkaar gescheiden. Aan de linkerzijde zien we de wereld bekende pastorie, waar de Duitse ex-kroonprins jarenlang in ballingschap vertoefde. HÉ /r-i'aar SAMENGESTELD DOOR TINY VAN TEULINGEN-MOLENAAR Het was een genot om in de zomer een blik over de golvende rogge- en gerstvelden te werpen. De papaverbloemen die met hun prachtige rode bloesem variatie in de velden brachten en aan de Westkant de uitgestrekte weiden- velden, omgeven door aardewal- len. Koeien stonden in die tijd aan het zeel (aan een touw met een ij zeren pen in de grond) en de scha pen liepen gespend ('t rechter- en linker achterpoot werd verbonden door een touw), zodat ze niet over de wallen konden springen. Sinds het prikkeldraad als omheining in gebruik werd genomen, is het zelen en de spennen verdwenen. Voor de boer een kwelling minder, met het zelen en spennen werden de dieren drie maal per dag ver- rupt, dat wil zeggen de soors (de pen) moest steeds een paar passen worden verzet, omdat de dieren door het touw anders het gras niet meer konden bereiken. Aan de Zuidzijde op de hoogte bij de zandkuil stond het huisje van Akkerhuus en daarnaast het huisje van Gerbrand Smit. Beiden waren in 1844 bij de indijking van de Polderwaard Nieuwland met de aannemers uit Groningen meege komen. Om bij de drooglegging te helpen en zijn op het eiland Wie- ringen blijven wonen. We richten de blik vanaf de Haid naar het Zuiden, waar aan de Oude Gest, twee boerenhofsteden stonden. De één was van de familie Snooij en de ander van Geert van Dirk. De laatste boerderij is in de jaren dertig afgebrand. De wanden die in het achterhuus, voorhuus en in de kamers bedekt waren met prachtige tegeltableaus en kunstig uitgezaagde korte kooideurtjes, vormden een bijzonderheid in de geschiedenis. De grootvader van Geert was hier boer geweest en oefende hier tevens een dokters praktijk uit, zijn patiënten bezocht hij ter paard. Jaren nadat de groot vader van Geert zijn praktijk had neergelegd, stond in de hut nog steeds de kast met talrijke vakjes, waarin grootvader de medicijnen bewaarde. Later oefende jonge Kees Kool het barbiersvak hier uit en woonde Okko Bosker in het voerhuus. Okko vormde samen met buurman Nan Snooij het duo dat het eerste bestuur van de zang verenging Excelsior vormde. De zangvereniging die in 1896 werd opgericht onder leiding van mees ter Spaander. Met Harmonie en 't Nut om de West, vormde Excelsior de eerste vereniging op het eiland. De komst van Excelsior verwekte als het ware een kleine revolutie in de gezinnen, waar menig ouder die "nieuwigheid" met dat zingen niet in zag. Bron: KNMI in De Bilt. Oosterland 1918 Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 1 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 32