Een oude kaart met een oud verhaal Noord-Holland in zestien vellen Prestige -'iijaar Bij een kunsthandel lag hij in een map tussen andere oude kaarten en prenten: een kaart van het eiland Wieringen. Met als bij schrift: een kopergravure van het eiland Wieringen en een deel van de Wieringerwaard. Deze bladen zijn een onderdeel van de uit zes tien bladen bestaande kaart van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kenne- merland en West-Friesland. - Ontwerp: J. Dou (1615-1682) Blad 5 en 9. - Datering: vierde editie anno 1729. (Datering eerste editie anno 1680) Een oude kaart met een oud verhaal. Zo staat op de kopergra vure uit 1729 een meelmolen afge beeld in Westerland en een kapel op Westerklief. Bronnen die ons iets kunnen vertellen over het ver leden van het oude eiland Wierin gen. Maar hoe betrouwbaar is deze kaart? Om dat te achterhalen is on derzoek nodig. Een speurtocht, die begint bij de maker van de kaart en zijn opdrachtgever. Wie is J. Dou? Waarom heeft het Hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Fries land Dou opdracht gegeven om deze kaart te maken? Het antwoord komt van mede werkers van het Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier. Tijdens een Open Monumenten dag werd de kaart van Johannes Dou tentoongesteld in het Noor derpolderhuis in Schermerhorn. In 1660 vatte het college van dijkgraaf en (hoog)heemraden het plan op om een kaart van het gansche district van de Uitwate rende Sluizen in Kennemerland ende West-Friesland te laten ma ken. Hiervoor zocht men contact met Jan Jansz. Dou (1615-1682), de landmeter van Rijnland. Nadat de vergadering van (hoofd)ingelanden eind maart 1661 met dit voornemen had in gestemd, werd een overeenkomst met Dou gesloten. Hij zegde toe de kaart te zullen maken voor de ron de som van 4.000 gulden. Het pro ject nam vele jaren in beslag. Eerst in 1679 was Dou met de kaart klaar. Dijkgraaf en hoogheemraden be sloten de kaart in druk uit te bren gen en om piratendrukken tegen te gaan, verzocht het college zowel de Staten van Holland als de Staten- Generaal om een octrooi waarbij nadruk werd verboden. De ver melding Met octroy voor 15 jaren op de kaart wijst uit dat inderdaad een dergelijk octrooi is afgegeven. Plaatsnijder of graveur Decker sneed de lijnen met een stalen stift in het koper. In totaal prepareerde hij zestien koperplaten. In septem ber 1680 was plaatdrukker Jan Ka- relsz. in Amsterdam klaar met de eerste oplage van deze grote, uit zestien vellen papier opgebouwde wandkaart. De bode van het hoog heemraadschap kreeg in oktober van datzelfde jaar permissie om complete sets losse kaartbladen te verkopen a zes gulden en zes stui vers per set. DOOR INA SCHOENMAKER-WIEGMAN Uit praktische overwegingen besloot men naderhand ook een middelbare van vier vellen en een kleine kaart van één vel te laten maken. Ook hiervoor werd het driemanschap Dou, Decker en Jan Karelsz. ingeschakeld. Deze serie kaarten kwamen in 1681 gereed. In de collectie van Hoogheemraad schap Hollands Kwartier bevindt zich nog één éénveller van de tweede druk uit 1682/1683. Het maken van de kaart van Dou staat niet op zichzelf. Behalve een exact beeld van het werkgebied was een kaart ook een middel om gezag en prestige te benadrukken. Nu was Uitwaterende Sluizen in de zeventiende eeuw nog relatief jong, in vergelijking met de oude hoog heemraadschappen van Rijnland, Schieland en Delfland in het huidige Zuid-Holland. De nieuwe grote kaart met bovenaan de wapens van het hoogheemraadschap en dijkgraaf en hoogheemraden moest aan die achterstand een einde maken. De opdracht aan Dou uit 1660 staat niet op zichzelf. Drie jaar eerder (1657) viel het besluit de leden van het dagelijks bestuur Hoge heem- raeden te noemen en - eveneens in 1660 een vergulde hensbeker voor de schouwmaaltijden te bestel len in navolging van onder andere Rijnland. De kaart van Dou werd overigens onmiddellijk als relatiege schenk ingezet en het college liet in 1683 een ingelijste kaartenserie be zorgen op het landgoed Kruijtbergh bij Haarlem voor stadhouder Willem III. Deze liet de grote zestien-blads kaart ophangen in zijn eetzaal. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 1 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 25