De brulleft van Jaap en Geertje Mijn tante Geertje woonde in de Noorderweg in Den Oever en als ik bij mijn groot ouders in de Hofstraat naast de molen logeerde was een bezoek aan tante Geertje en oom Jaap een plezier. Er was altijd een speculaasje en daarna nog wel één of twee. Bovendien had oom Jaap altijd mooie sigarenbandjes met daarop Elisabeth Bas, een plechtige oude dame. ^-lJaar DOOR JAAP VAN ZWEEDEN Tante Geertje en oom Jaap za ten rustig in hun stoel en waren al tijd in het zwart gekleed. Ze waren al heel erg oud. Beiden zijn in 1960 kort na elkaar overleden, Jaap op 13 juli thuis in de Noorderweg en Geertje op 19 november in Castri- cum. Jaap was toen 71 jaar oud en Geertje 69 jaar. Dus toch niet zo heel erg oud. Tante Geertje was de lievelingstante van mijn moeder en de verwarring bij mijn moeder op die zaterdagmorgen toen het over lijdensbericht kwam, maakte grote indruk op mij. Van Emmeloord naar Castricum was toen een lange bus reis met diverse keren overstap pen. Toch vertrok mijn moeder direct naar Castricum, later begrijp je dat maar toen was dat een voor mij nieuwe en onbekende situ atie. Bij stukjes en beetjes vertelde mijn moeder later meer over tante Geertje en oom Jaap. Tante Geertje was de oudere zus van haar vader, Simon Wagemaker. Geertje en Si mon zijn geboren op een boerde rij in de Elft. Vanaf Hippo richting Den Oever over de 'betonweg' lag die boerderij op de 'heuvels' links direct buiten Hippo, nog steeds is de plaats goed in het landschap te zien. De boerderij zelf is er niet meer. Oom Jaap was visserman in Den Oever en werd met tbc besmet tijdens zijn mobilisatie in de eerste wereldoorlog. Achter het huis in de Noorderweg stond het tbc-huisje waar oom Jaap jarenlang overdag ter genezing lag. En tante Geertje 'deed' de winkel en ventte met de pieteroeliekar. Jaap is van zijn tbc genezen, maar was toch niet sterk genoeg om weer als visserman een de slag te gaan. Hij werd commis sionair, handelaar in vis. De kleine afsluitdijk was in 1925 voltooid en daardoor veranderde de handel en het transport van de vis. Een prima carrière moment voor oom Jaap. Later is 'Ditje Piet', zoon Dirk van zijn broer Piet, bij hem in de zaak gekomen en die heeft het bedrijf na het overlijden van oom Jaap ook voortgezet. Op maandag 28 september 1942 waren Jaap en Geertje 25 jaar getrouwd, brulleftï Dat werd gevierd met de familie op zaterdag 3 oktober bij Jurrie Lont in Den Oe ver. Een plechtige foto hoort daar bij, met veel bloemen er om heen. Helemaal volgens de tijdgeest. En ook een gedicht met 'het verhaal van hun leven'. En dat gedicht heb ik kort geleden gevonden. Getypt op een echte typemachine, wat goed te zien is aan de variatie in de letterhoogtes en de ongelijkmatige aanslag. Geschreven met de gram matica van voor de oorlog en met af en toe een taaifoutje. En niet gemaakt door een familielid, want 'Ditje Piet' en zijn vader Piet wor den in het gedicht door elkaar ge haald, dat is op het origineel weer met potlood verbeterd. Na de ver halen van mijn moeder dus nog een andere bron. En in grote lijnen is het verhaal gelijk. Historische Vereniging Wieringen "Op de Höögte" 26e jaargang nr. 1 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 21