- 13 - r- i ik niet lezen vanzelf, maar dat geeft niet." De laatste reis zit er op en Willem Keijzer is inmiddels 65. Het afscheid van de zee valt hem zwaar en gretig aanvaardt hij het verzoek van de maatschappij om dienst te blijven doen als walbootsman. Weliswaar niet meer op zee, maar wel aan boord van een schip in de haven van Rotterdam. Op 71-jarige leeftijd krijgt hij problemen met zijn gehoor en besluit hij ermee te stoppen. Als er in zijn woning in Rotterdam wordt ingebroken en flink wat dierbare spullen verdwij nen, besluit hij terug te gaan naar zijn geboortedorp. "De jongens en maatjes van vroeger kenden me nog, kijk daar heb je de Knorhaan weer, zeiden ze. Die bijnaam had mijn vader vroeger ook. Daarom noemen ze mij ook zo." Vele uren brengt hij nog door aan de haven, want de zee laat hem niet los. Hij is bezig aan zijn laatste reis. Wierin- gen zal hij echter nooit meer ver laten. Willem Hendrik Friso Karei Keijzer overlijdt op zaterdag 12 juli 1997 op 83-jarige leeftijd in Den Oever. Hij wordt begraven naast zijn ouders op de begraafplaats Zandburen. Na een Zeemansleven van 43 jaar is W.H.F.K. KEIJZER 31 maart 80 jaar. Breehomstraat 40a, 1779 BM Den Oever Advertentie in de Wieringer Counrant Bronnen: Commissie Genealogie Historische Vereniging Wieringen Wieringer Courant Schager Courant Historische Vereniging Wieringen 5 "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 1 - 2014 Daaruit blijkt dat Keijzer de ge schiedenis geen geweld aandoet. Al de andere pagina's is hij kwijt geraakt en tot zijn spijt heeft Keij zer tot op de dag van vandaag geen nieuw exemplaar kunnen bemach tigen. Wat hij nog wel heeft is de na de oorlog ontvangen eremedaille 'verkregen voor het verrichten van bijzondere oorlogsdienst bij de koopvaardij'. De onderscheiding heeft hij aan de wand gehangen, naast enkele foto's van zeeslepers van de firma Smit-Internationale, na de oorlog zijn nieuwe baas. "Bij de Maatschappij Nederland was het me effe te 'meneer-achtig'. Tegen een derde en vierde stuur man moest je ook meneer zeggen en dat waren net zulke gewone jon gens als jij en ik. Ze noemden het wel de heren-maatschappij." Van zijn overstap naar de sleepvaart heeft Keijzer nooit spijt gehad. Met veel plezier kijkt hij terug op het leven aan boord met twintig man nen. "Rottigheid aan boord had je niet." Ingelijst is de foto van de laatste reis van Japan naar Brazilië met een drijvende puf-fabriek. Het ding is zo kolossaal, dat de zeesle per volkomen in het niet valt. Van een van de Japanse bemannings leden kreeg Keijzer als herinnering een in de Japanse tekens geschre ven brief. In het Engels staat er boven 'To my lifelong friend from Yoshiyasu Kunikubo'. "De rest kan

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 15