Veel stolpen vallen ten prooi aan de sloophamer. Dit terwijl de stolp een belangrijke bijdrage levert aan de kwaliteit en aan de identiteit van het platteland. Om het be lang van het behoud van de stolp te benadrukken, organiseerden Cultuurcompagnie en Boerderijstichting Noord-Holland het 'Jaar van de Stolp'. In het kader daarvan zijn verschillende activiteiten georganiseerd afgelopen zomer. Zo is een groot aantal geïn teresseerden en bewonderaars van het Noord-Hollands landschap en -erfgoed aan de hand van fietsroutes en verhalen langs stolpen geleid. Een van de verhalenschrijvers die een bijdrage heeft geleverd aan het "Jaar van de Stolp" is Trijnie Kuut-Wiegman uit Westerland. Met haar gedicht "De Boerenstolp" raakt ze de kern van de bood schap die Cultuurcompagnie en Boerderijstichting Noord-Holland probeerden uitdra gen tijdens het "Jaar van de Stolp". EE DOOR TRIJNIE KUUT-WIEGMAN, WESTERLAND Ina Schoenmaker-Wiegman De boerderij van Max in Den Oever. Hoe ziet de toekomst eruit van deze beeldbepalende stolp? (Foto Ina Schoenmaker-Wiegman) Hier en daar zie je er nog een staan in 't landschap Zo'n markante oude boerenstolp De rieten kap oogt wat verschoten Een Oudhollandse dakpan scheef uit de rij Maar wat een uitstraling en eigen karakter heeft toch nog zo'n boerderij Aan zo'n hofstee kleeft nog echt geschiedenis Het blijft een parel op 't platteland Hield jaren soms wel eeuwenlang de tradities rond eenfamiliegeslacht trouw in stand In gedachten neem je een kijkje in een ver verleden Denkt aan hoe het vroeger moet zijn geweest Dan komen eerdere bewoners van zo'n hoeve weer tot leven Je haalt ze zomaar voor de geest De boer en boerin samen in de kepwagen Die zondags trouw ter kerke gaan Zij met bloedkoralen om de hals En met de mooiste streekdracht aan Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 25e jaargang nr. 4 - 2013 - 25 -

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 27