CSIRO Visserijonderzoek - 19 - Historische Vereniging Wieringeri "Op de Hoogte" 25e jaargang nr. 4 - 2013 en als hij de motorfiets heel in de verte hoort aankomen verkondigt hij dat luid schreeuwend. Simon loopt altijd op klompen als hij thuis is en die staan bij de achterdeur. Si mon vertelt veel over Noord Stroe en Wieringen aan zijn kinderen. De eerste drie jaar van Marions leven praat hij alleen maar Nederlands met haar. Zo vertelt Simon aan zijn kinderen dat de paling die in de zee werd gevangen in zoet water bewaard kon worden voor ze naar de veiling werd gestuurd. Hij ver telt ook over het feit dat de bood schappen met paard en wagen aan huis bezorgd werden, zoals krui denierswaren, melk, brood en pe troleum. En over hoe hij schaatste en dat ze op zaterdagmorgen naar school moesten. Hij was niet zo als andere Australische vaders, hij sprak met een Nederlands accent en op zekere dag bracht hij Mari on in verlegenheid door haar naar haar basketbalclub te brengen op de motorfiets, terwijl hij zijn klom pen droeg. De vrienden van zijn kinderen waren gefascineerd door de klompen die in Australië niet bekend waren. Marion was erg geïnteresseerd in navigatiemetho- den. Hij zette zijn sextant op in de voortuin op het grasveld en toonde haar de afbeeldingen van de zon en vertelde haar hoe de zeelieden konden navigeren door middel van de stand van de zon. Marion was verbaasd om de zon onderstebo ven te zien in de spiegel van de sextant. Simon vertelde haar toen over de lengte en de breedte. Hij had ook een sterrenalmanak met een hard kaft, daarin stonden alle sterren vermeld met alle posities op verschillende data. Toen er in januari een keer een nieuwe al manak met de post werd bezorgd vroeg Marion waarom hij een nieu we had gekocht. "Deze is toch nog goed?" Simon heeft toen uitgelegd Simon Halfweeg met links Terry en rechts Marion dat de posities van de sterren con stant veranderen en dat er elk jaar een nieuwe gekocht moest wor den. Hij leerde Marion ook de be ginselen van morse met zijn eigen morsegever. Dit apparaat werkte met geluids- en lichtsignalen. Mari on heeft dit apparaat nog steeds in haar bezit. Met Sinterklaas en met Kerstmis had Simon het heel zwaar, dan had hij vreselijk heimwee naar zijn familie en Noord Stroe. Die da gen was hij heel stil en zijn vrouw Pauline zei dan tegen de kinderen, laat pappa maar met rust. De vol gende dag was hij weer de oude. Marion met de inmiddels weer in bijna originele staat teruggebrachte seinsleutel van haar vader Het volgende avontuur van Si mon had te maken met de regering en wel met de CSIRO- Common wealth Scientific and Industrial Research Organisation. Dit is ver gelijkbaar met TNO. Hij werkte aan boord van het onderzoekschip MS Warreen van 1947 tot 1951. Dit was waarschijnlijk het werk dat hij het leukste vond en ongetwijfeld was hij er zeer bedreven in. Hij re pareerde hier ook de kapotte vis netten met speciaal gereedschap, een ambacht dat hij op Wieringen had geleerd. Simon had zijn mede beman ningsleden als gezelschap en Pauli ne had haar kinderen en haar uitge breide familie. Simon reed op een motorfiets, de eerste is een BSA Bantam en de tweede een 250cc Ariel. Hij droeg een oliejas en laar zen als hij met zijn motorfiets op pad is. Ze hebben een galah (roze kaketoe, red.) "Pinkie" als huisdier Twee gaiahs, inheemse papegaaien. Een dergelijke vogel hadden ze als huisdier

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 21