Afscheid van zijn schaats- carrière Nan Rotgans aan de start Reikhalzend stond het publiek paraat, toen Nan en Janmaat zich achter het door de heer Twaalf hoven ontworpen startapparaat plaatsen. Dit apparaat kon niet ver hinderen, dat er ondanks het appa raat drie valse starts plaatsvonden. Er steeg een kreet van schrik bij de finishlijn op, toen Nan na enkele meters zijn rug strekte en er de brui aan gaf. Hij was niet goed weg gekomen en gaf zich gewonnen. Toen Janmaat op de helft van de wedstrijd, de scherpe slagen van zijn tegenstander niet meer hoor de, keek hij verwonderd om. Nan reed tientallen meter achter hem naar de eindstreep, maar Janmaat wilde op deze manier geen Noord Hollands Kampioen worden en remde af. Er werd opnieuw gestart en nu ging Nan sneller dan Janmaat weg. Maar toen Janmaat meer wil de geven, raakte hij uit balans en viel. Nan keek om en remde onmid dellijk af. Hiermee toonden beide rijders hun sportiviteit ten opzichte van elkaar en er werd nogmaals gestart. Dit keer was Nan snel weg, sneller dan Janmaat. Tien meter voor de finishlijn wist Nan zich los te maken van zijn tegenstander en won in een tijd van vijftien viertien de seconden, slechts een tiende seconde voor de geblesseerde Jan maat. Een prachtig einde aan een bewogen wedstrijd. De Wieringer Nan Rotgans glim lacht als hij aan zijn goede dagen denkt. Bladerend in zijn plakboek, zei hij: "Ja die Friezen, de heren daar hebben ondervonden hoe wij Hollanders zo'n uitdaging aan gaan". De zoon van Elbert en Jaan- tje verkeerde destijds in zo'n goede vorm dat niemand hem kon bijbe nen. De enige handicap die Nan had, was dat hij in de startsnelheid vaak tekort schoot, zijn tegenstan ders lagen soms vier tot vijf meter voor. Maar de snelheid die hij in de laatste tachtig meter voortbracht, joeg de tegenstanders de stuipen op het lijf. Zij zagen Nan dan als een bliksemflits voorbij schieten. Nan van Eb, zoals Nan op Wieringen genoemd wordt, veroverde zo met glans de Nederlandse titel. Nan Rotgans zal niet meer aan wedstrij den deelnemen, hij vindt het goed zo. Hij was intussen vijfendertig jaar en vader geworden. Dan wordt het moeilijk om dezelfde veerkracht op te kunnen brengen en net als vroeger over het ijs te snellen. Ve len denken dat snelheid en kracht aangeboren is en misschien moet er talent in je schuilen, als je naar een rijder van formaat wilt groeien. Maar Nan denkt met zekerheid te weten, dat alleen training iemand tot ongekende hoogte in de sport kan brengen. Met dank aan Grie Rotgans- Omis en Adri de Haan-Rotgans. Foto's Grie Rotgans-Omis. Nan Rotgans en zijn dochter Adrie vegen samen de ijsbaan bij IJsclub Voorwaarts Bronnen: Boekje met wedstrijdverslagen van Grie Rotgans-Omis Sport bij ons in NH, zaterdag 17 januari 1959 Wieringer Courant 3 februari 1950 Helderse Courant 4 februari en 8 maart 1950 Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 25e jaargang nr. 4 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 16