-sm L Nederlandse Kampioenschappen, 30 januari 1950 te Westzaan Demi-finale Finale -11 - werd hierbij vaak vergezeld door zijn meisje, Grie Omis en haar oom Piet Klein (aannemer te Smerp). Nan Rotgans en Grie Omis Oom Piet had een auto en was een groot supporter van Nan. Het hoogtepunt in de sportcarrière van Nan was wel het Kampioenschap van Nederland in 1950 te West- zaan. Hierna volgden nog vele over winningen in Noord-Holland en Friesland tot in Overijssel aan toe. Later zocht Nan het wat dichter bij huis, hij deed mee aan de visserij wedstrijden tussen de vissers van Harlingen, Makkum en Zoutkamp. Op drieëndertigjarige leeftijd deed Nan nog één keer mee aan de Ne derlandse Kampioenschappen en werd toen vierde. Dit was het laat ste grote evenement waaraan hij mee deed. Nan Rotgans een be kende naam bij IJsclub Voorwaarts. Eerst al hardrijder en toen hij daar mee stopte vervulde hij jarenlang de functie van penningmeester in het bestuur. Tijdens het losrijden in dikke lange jassen werden de winnaars door het publiek al aangewezen. Maar de finale werd een finale zon der Friezen. Ondanks dat de kam pioen Pomper, Hofma, Charisius en Zeldenthuis aan de start versche nen en ook Abe Lenstra zich had ingeschreven. Die deed achteraf toch niet mee, want kort voor de start kwam er telefoontje dat de grote voetballer zich had terugge trokken. De duizenden kleumende toeschouwers klepperden tijdens de demi-finale een ritmische klom penmars op het ijs. Er werd fel ge streden om de titel op de baan van Lambert Melisz. in Westzaan. Vele malen werd er te vroeg gestart, zodat de vlag soms wel tien keer neergehaald moest worden, voor dat de schaatsers konden starten. Met opgestroopte mouwen ver dedigde Nan zijn kansen. Toch kon hij niet op tegen de felle sprint van Janmaat. Die al zijn ritten overtui gend gewonnen had, maar waar van de tijden slechter waren over de drie finaleritten. De finaleritten duurde lang, daarom speelde de West Zaanse fanfare Crescendo, een paar pittige marsen. En er wa ren twee Amsterdamse schoon- rijdsters die de kijkers tot uitbun digheid brachten. Zo erg, dat de omroeper het publiek moest ma nen om ruimte voor de pirouette van de dames te maken. Van Eykeren uit Badhoevedorp kwam in de demifinale tegen Nan Rotgans uit. Van Eykeren verloor in de eerste rit bij de start zoveel, dat zijn regelmatige streken en een ver bazende eindsprint, de achterstand niet meer ongedaan kon maken. In de tweede rit reden de schaatsers met de wind mee (het was gebrui kelijk één rit in de richting van het dorp te rijden). Opvallend was dat Nan het kampioenschap behaalde, ondanks dat hij in de finale twee maal verslagen werd door Van der Nagel en Janmaat. Zijn snelle rit te gen Jongert van 14,9 seconden gaf de doorslag. Nan Rotgans en Theo Janmaat Na de laatste rit in de finale na men omstanders Theo Janmaat op de schouders en kondigden een spreekkoor de nieuwe Nederlands kampioen aan. Weliswaar had Jan maat de laatste rit gewonnen, maar dit had met minstens drie meter voorsprong moeten gebeuren, wil de hij de tijd van Nan Rotgans ver beteren. Zo ging de uitbundigheid over op de aanhangers van Nan, toen hij door de luidspreker van het stadion werd aangekondigd Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 25e jaargang nr. 4 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 13