Nan Rotgans kampioen van Nederland op de korte baan, 1950 De voornaamste bron voor dit artikel is een gesprek met mevrouw Grie Rotgans- Omis. Zij stelde ook wedstrijdverslagen en foto's beschikbaar. Helaas is zij korte tijd later overleden. De familie heeft toestemming gegeven dit verhaal toch te publiceren, waarvoor wij hen dankbaar zijn. Bob Gorter Het begin van zijn schaatscarrière DOOR TINY VAN TEULINGEN-MOLENAAR "Als de vorst het water stolt, hijsen de Friezen en de Hollanders de oorlogsvlag. Wanneer de win ter zijn ijzige adem over ons land jaagt, ontwaken de sluimerende instincten. Voelen de Friezen plot seling het vuur van de eerzucht in hun lichaam branden en wetten de nuchtere Hollanders hun wapens." (Citaat uit: Sport bij ons in NH, za terdag 17 januari 1959) Elbert Rotgans (rechts) en Jaantje Tijsen Nan Rotgans werd als enige zoon van Elbert Rotgans Elbertzn. en Ariaantje (Jaantje) Tijsen. gebo ren op 18 december 1924 te Den Oever. Nan verdiende zijn brood met vissen. In het begin viste hij op garnalen, later paling op het IJssel- meer. Nan Rotgans begon met schaat sen toen hij acht jaar was. Een oom kocht schaatsen voor hem die plus minus vier maten te groot waren, waarmee hij volgens zijn oom zijn hele leven wel toe kon. Nan streek met één been, hij moest de slag nog leren en verloor daardoor zijn eerste wedstrijden. Rond zijn zes tiende verjaardag won Nan alle schaatswedstrijden. Op achttienja rige leeftijd versloeg hij ook, Stub- be, Manneveld en Simon van Geert Lont. Jan de Krijger was hem nog te sterk, maar in het daarop volgende jaar wist hij ook die te verslaan. Intussen was de Tweede Wereld oorlog voorbij en ging Nan met Jan de Krijger naar Friesland. Hier was veel water en elk dorpje had zijn eigen ijsbaan. De Friezen keken op van de Hollanders, die alle prij zen wegkaapten. Nan was intussen eenentwintig/tweeëntwintig jaar en won het kampioenschap van Noord-Holland en West-Friesland en nog vele andere wedstrijden. Hij Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 25e jaargang nr. 4 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 12