-34- door Henk de Graaf Archief De omvang van archief van de Historische Vereniging Wieringen groeide vanaf de oprichting in 1989 zeer snel. Nel en Jaap Fijnheer verzamelden alles wat maar iets met Wieringen te maken had. Alles werd handmatig hijgehouden. Om een goed overzicht te behouden werd door de heer Fierst van Wijnantbergen alles systematisch geregistreerd. In de met de handgeschreven catalogus was het door de beperkingen lastig zoeken in de veelheid van foto 's en documenten. Om iets te vinden in het ar chief had je ervaring en een bepaalde handigheid nodig. Het was eenvoudiger en sneller om het even aan Nel Fijnheer te vragen dan het zeifin de catalogus op te zoeken. Met de intrede van de computer zouden de mogelijkheden van beheer en het zoeken kunnen worden vereenvoudigd. De financiële administratie met de daaraan gekoppelde ledenadministratie werd al via de computer uitgevoerd. Hieruit bleek dat een beter inzicht werd verkregen in de inkomsten en uitgaven per verenigingsdeel en per project. Op een eenvoudige manier konden de uitgaven worden gestuurd. Zijper collectie beheer systeem Circa vijf jaar geleden toen de computer steeds meer gebruikersvriendelijk werd, besloot het be stuur om de administratie van het archief te digi taliseren. Hierdoor zou de toegankelijkheid van het archief aanmerkelijk worden verbeterd. De vereniging wilde niet weer "het wiel opnieuw uit vinden". Andries de Wit, systeembeheerder van de vereniging zocht contact met de zustervereni ging van de Zijpe. Daar had Gerard van Nes een begin gemaakt met de bouw van een uniform systeem. Met dit Zijper Collectie Beheer Sys teem (ZCBS) was het mogelijk digitaal beheer te voeren over de documenten in het archief, de objecten (bezittingen) van de vereniging en een beeldbank voor alle foto's. Sinds mei 2009 wer ken diverse historische verenigingen in Noord Holland en enkele elders in het land samen om dit systeem te optimaliseren. Beeldbank Om vele belangstellenden kennis te kunnen laten nemen van de uitgebreide fotocollectie van de vereniging werd verleden jaar met de beeldbank begonnen. Hiervoor moeten alle foto's vanaf het origineel worden gescand en bewerkt, zodat zij geschikt zijn voor de beeldbank. Gerard Korte- kaas en Jan Conijn houden zich onder anderen hiermee bezig. Zij digitaliseren de foto's uit het archief maar ook fotocollecties van anderen. Zo dra de digitale foto is opgenomen in de beeld bank wordt deze geregistreerd en aangevuld met gegevens. Dat vraagt veel tijd en het is dan ook een project van jaren. Een deel van de foto's van de beeldbank zijn ook zichtbaar via de website op Internet. Zoek deze site met www.historisch- wieringen.nl Via de stappen digitaal archief en beeldbank wordt het zoekveld bereikt. Het sys teem kent een uitgebreide zoekmachine waar mee snel het gewenste kan worden gevonden. Project schoolfoto Enkele leden van het bestuur van de Historische Vereniging Wieringen hebben deelgenomen aan de reünie van de OBS-Alvitlo. Het was een bij zonder evenement dat bol stond van verrassende ontmoetingen en mooie herinneringen. Veel aan dacht trok de expositie van de oude schoolfoto's. Het was mooi om te zien hoe kleine groepjes oud klasgenoten vol aandacht de foto's stonden te be kijken. Hierbij moest de bril op of juist af en met de vinger werden de betreffende kinderen en hun onderwijzers gevolgd en hun namen genoemd. Lang alle namen waren niet meer bekend. Qistorische Vereniging Wieringen vijf jaar digitaal Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 2 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 35