yjCHENKINGEN -32- Hij bezocht in zijn functie per vliegtuig diverse verspreid liggende centrales en ook begeleidde hij de bouw daarvan. Zijn woonplaats was Alberton bij Johannesburg en hij trouwde op 15 oktober in Bloemfontein met Lia Alberts uit Bergen (Noord Holland). Zij kregen drie kinderen. Johannes van Mook Johannes van Mook is op 24 oktober 1909 gebo ren te Oosterhout (Noord Brabant). Hij kwam uit een echte machinistenfamilie en had acht broers en een zuster. Broer Chris begon als sto ker op een stoomlocomotief en kwam later op een dragline bij de M.U.Z. Jan van Mook werkte in de smederij van de M.U.Z. als voorman/baas. Hij trouwde met Gerarda Mostert, dochter van Evert Mostert en Marie Krommedam. Ze kregen vijf kinderen: Marietje, getrouwd met Dirk Ma- rees, Lies, getrouwd met Cees Numeyer, Johan, Annemarie getrouwd met Jan Lettinga en Eddy getrouwd met Gea Bakker. Jan van Mook heeft in de Nieuwstraat, samen met Piet Luijt Jzn., voor diverse aannemers drag line bakken van 600 a 1000 liter ontworpen en gefabriceerd. Vanwege de grote vraag is dat la ter afgestoten naar Piet Verachtert uit Noord Brabant, die ze fabrieksmatig ging fabriceren. Ze werden daar in goed overleg met Jan van Mook en Piet Luijt gemaakt aan de hand van door hen gemaakte schetsen. Tegenwoordig is het een groothandel in grondverzet machines. Jan van Mook begon later een smederij in een schuur aan de Slingerweg, later kwam daar een stenen loods. Hij laste vooral gescheurde motor blokken en gietijzeren en aluminium onderde len, die een speciale behandeling vereisten. Voor de aannemer Jan Bosker (grindbagger bedrijf te Roermond) en Jannis Bosker (dragline verhuur) had Jan veel werk en verder ook voor veel boe ren en burgers. Jan en Jannis Bosker waren zoons van Okko Bosker. Ze hadden twee zusters: Geer, getrouwd met Piet de Haan enTrijnie, getrouwd met Piet de Graaf. Piet de Haan had een zand zuiger bedrijf en Piet de Graaf een boekhoud- kantoor en tevens stichtte hij rederij Flevo. In de schuur van Jan van Mook bevonden zich een draaibank, boormachines, smidsvuur en lasappa- ratuur. Elektrisch en autogeen installatie (carbid in het begin en later in flesvorm)Van de draglines werden de rupskettingen, boven en onder rollen verbust en rijplaten opgelast. Tevens werden de frictie- en rembanden nagekeken en afgesteld en ook werd motorlierwerk nagezien. In de loop der jaren werkte Jan eveneens voor de loonwer kers Kroon (Stroe), D. Lont (Dirk van Jaap van Teetje), Meiert Heijblok (Oosterland) en voor de rederijen "Flevo" (P. de Graaf) en "Wiron" (P. Smid), veelal waren dat laswerkzaamheden aan lieren en schepen. Zoon Eddy specialiseerde zich in installatie werk en aanleg van aardgasleidin gen en stichtte samen met Ton Bakker het bedrijf Mook en Bakker. Ton Bakker was daarvoor elek tricien bij Sietse Berkhout. In de Flevopolder staat de Koehring ergens tussen Elburg en Harderwijk Van Anne-Nita Wagemaker-Numeijer: De DVD met de theatervoorstelling "Breiwerk", van Trien van de Gest in het Vikingschip te Den Oever in 2005. Van mevrouw B. Takes: Een boek met de le veranciers van kaas - productie van 1921 en 1922, dit boek komt van Texel. Hierin komt ook de kaasfabriek het Klein Begin van Wes- terland voor. Van Nelie Rietdijk: Het Westfries, Inventarisa tie van dialectkenmerken door Jan Pannekeet. Van Piet Kooij jr. uit Amstelveen: "De eeuw van mijn ouders, de levensverhalen van Jopie Fass en Piet Kooij." Alle gevers hartelijk dank. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 2 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 33