-25- Jan en Marie op huwelijksreis op de tandem, 1937 Maar hij zat er steeds niet bij als er een boerde rij werd uitgegeven. Via de landmeter Ferwerda heeft hij geïnformeerd naar de reden. Het ant woord was dat hij naar een kleiner bedrijf moest solliciteren omdat de animo intussen groot was. Kort daarna kreeg hij een boerderij toegewezen van 20 hectare aan de Schelpenbolweg nr 31, ka vel E 35. Een gemengd bedrijf. Op 1 mei 1940 zijn ze verhuisd op twee verbouw de wagens met Chevrolet onderstellen, gebouwd door Piet Kreijger, smid in Hippolytushoef en Herman Zon de wagenmaker, met twee paarden, een handvol koeien, de machines die nodig wa ren en veel andere dingen. Je moest 300,00 eigen geld hebben per hectare of iemand die daar borg voor wilde staan. Meer dere familieleden hielpen. De boerderij kreeg de naam "'t Waardje", genoemd naar de plek toen het nog water was. Op 9 mei 1941 werd Marie (Riet) geboren. Intussen was het al een jaar oor log. Op 27 mei 1944 kwam Simon ter wereld. De boerderij 't Waardje - Schelpenbolweg 31 De schaarste deed zich intussen gevoelen. Er werd surrogaatkoffie gemaakt van cichorei, tabak werd geteeld en veen uit de ondergrond gespit, en, gedroogd als turf in de kachel opgestookt. Waarschijnlijk met toestemming van de Domei nen. En toen kwam de onderwaterzetting. Met twee doffe dreunen was de dijkdoorbraak een feit. Er was voor gewaarschuwd, maar toch, je denkt en hoopt het zal wel niet gebeuren. Moe der was zeven maanden in verwachting. De no dige spullen werden opgeladen en met paarden en koeien gingen ze naar Westerklief waar ze in de boet van oom Piet onderdak kregen. Op 22 juni 1945, dus twee maanden later, is Piet ge boren. In hetzelfde jaar is de dijk gedicht en de polder werd weer drooggemalen. Omdat we op het hoogste punt in de Wieringermeer woonden, was er weinig schade aan de boerderij. Er stond ongeveer 30 centimeter water in de kamer. Zodra de omstandigheden het toelieten zijn we weer te rug gegaan. In 1946 stonden er alweer gewassen en bleek de oogst nog mee te vallen ook. Door de onderwaterzetting was er woningnood en kre gen veel boeren "inwoning". Er werd een ruimte van 8x5 meter achter in de boerderij gebouwd. Verscheidene families hebben enkele jaren bij ons ingewoond tot er weer een woning gebouwd of hersteld was. Ook diverse houten en beton nen noodwoningen zijn hiervoor ingezet. De wederopbouw heeft ongeveer acht jaar in beslag genomen. Op 3 oktober 1953 werd Paulus Nan geboren. Een nakomertje, vernoemd naar oom Paul Hellingman, getrouwd met Guurtje Kool, een kinderloos echtpaar. Moeder verzorgde het huishouden en haar drukke gezin en verleende hand en spandiensten in het bedrijf. Bedrijf en opvolging Vader heeft verschil lende medewerkers in dienst gehad. In mijn herinnering zijn dat achtereenvolgens; Jan Baijs, Gert Bakker van Westerklief, Wietse de Wind van Harkema op Einde (intern) en Joop Stigter van de Poelweg. Joop kwam als bijna veertienjarige als vaste medewerker en bleef tot Simon dertien jaar Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 2 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 26