- 18- Nan gaat het land bemesten met de gierkar Op 17 april 1945 zit Nan te melken als iemand hem komt waarschuwen dat de IJsselmeerdijk zal worden opgeblazen. Samen met zijn vrouw en zijn zwager, die op de boerderij is onderge doken, laadt hij zoveel mogelijk huisraad op een wagen. Samen met zijn oom drijft Arie de koeien richting Aartswoud. Op de Alkmaarseweg wordt de situatie gevaarlijk als Engelse jagers hen voor Duitsers aanzien. Door met witte lakens te zwaaien kunnen ze de piloten overtuigen dat zij zich vergissen waarna de vliegtuigen verdwijnen. In Aartswoud worden ze gastvrij onthaald bij de familie Grootes, waar ze op zolder onderdak krij gen. Tegen de winter wordt het daar te koud en trekken ze verder naar Hoogwoud en tenslotte naar de Boezem (Aartswoud). Daar kunnen ze inwonen in het oude huisje van kippenboer Kees Boon. Arie heeft mooie herinneringen aan die periode. Als 11-jarige jongen mag hij met Kees mee met paard en wagen om eieren te venten. Zo beleeft hij heel wat avonturen, zoals de keer dat Kees in volle vaart over een paar grote hob bels rijdt, waardoor de vering van de wagen stuk gaat en de eieren in struif veranderen. De koeien lopen kilometers verderop in een land, daardoor wordt het melken voor Lont een belasting. Hij doet afstand van de koeien, zij worden verkocht op de markt. Er zijn veel inwoners van Mid- denmeer naar dezelfde streek geëvacueerd. Ook de bekende onderwijzer Aalders. Hij zoekt alle schoolkinderen uit Middenmeer en omgeving bij elkaar en geeft ze les in Nieuwe Niedorp. Arie zit ook bij hem in de klas. Hij weet nog dat mees ter ondanks alle schaarste toch een schoolreisje heeft weten te organiseren. In oude open leger wagens gaan ze naar Amsterdam. Daar begint het te regenen en dreigt het reisje te mislukken. Maar meester weet raad. Hij heeft grote papie ren zakken kunnen begaan. Er worden gaten in geknipt en met alle kinderen gehuld in deze 're genkleding' gaan ze huiswaarts. In 1947 keert het gezin Lont terug naar hun boer derij in de Wieringermeer. Er is een noodwoning voor hen gebouwd op het erf, van de gebouwen is niets meer over. Op het erf zijn mannen be zig het puin te ruimen. Als Arie gaat kijken of hij nog wat bruikbaar huisraad kan vinden, ziet hij mannen in uniform lopen met het geweer in de aanslag. Zij bewaken de mannen die opruim- werk doen. Dit blijken NSB-ers die veroordeeld zijn tot een werkstraf. Na zijn schooltijd gaat Arie meewerken op de boerderij. In 1959 trouwt hij met Henny Herder, geboren te Emmen. Ze wonen eerst aan de Colijnstraat in Mid denmeer. Daar worden hun twee zonen gebo ren: Nan in 1961 en Marco in 1964. Aries zuster Maartje is getrouwd met Egbert Reitsma, vertegen woordiger bij de Coö peratie. Het gezin Lont, v.l.n.r. Maartje, vader Nan, Klaas, moeder Elisabeth, Arie Jongere broer Klaas volgt een technische studie en vindt daar na passend werk. Hij trouwt met Cornelia Mannie en verhuist naar Heerhugowaard. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 2 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 19