- 16 - Werken met de eerste tractor Na de oorlog begint de mechanisatie, het werk van de paarden wordt overgenomen door tracto ren. Er is werk voor een aantal arbeiders. Leerlin gen van de landbouwschool komen stage lopen op de boerderij. Ook Dirk Lont, in 1930 geboren op Zandburen, zoon van landman Meijert Lont en Maartje de Haan. Dirk wordt vaste medewer ker op het bedrijf. Dochter Geerie gaat naar de Kweekschool en wordt onderwijzeres. Zij krijgt een aanstelling in Slootdorp. Geerie wordt meer dan goed be vriend met Dirk. In 1957 laten zij op Zandburen een woonhuis bouwen, waarna het paar trouwt. Op 17 december 1959 wordt hun eerste kind ge boren. De vreugde slaat om in verdriet als hun zoontje later op de dag overlijdt. Er is opnieuw vreugde als in 1962 dochter Jeanette wordt gebo ren. Als vader Bakker met pensioen gaat, nemen Dirk en Geerie de boerderij over. In november 1964 ruilen zij met hun ouders van woning. Een maand later wordt dochter Margee geboren. Het land blijft bouwland. Wel houdt Dirk als hobby een paar schapen. Dit groeit uit tot een koppel van 250 schapen. Om die te laten grazen pacht Dirk de dijk van het Wieringerrandkanaal. Geerie heeft haar baan als onderwijzeres opge zegd om voor de kinderen te zorgen. Enkele ja ren later ontstaat er gebrek aan onderwijzers en krijgt zij een verzoek om weer op school aan het werk te gaan. De school zorgt voor opvang van de kinderen. Ze staat voor de klas in Wieringer- werf en later weer in Slootdorp. Moeder Geertje over lijdt in 1982 op 80-ja- rige leeftijd. Vader Jan woont nog een paar jaar op Zandburen, maar wordt door hoge ouderdom hulpbe hoevend en komt bij Geerie en Dirk in huis, waar hij in 1988 over lijdt, 88 jaar oud. Even lijkt het erop dat er geen opvolger op de boerderij komt. Dochter Jeanette trouwt met René de Kort, directeur van de Henricusschool. Zij gaan wonen in het leeggekomen huis van opa en oma. Jongste dochter Margee heeft plannen om naar de sportacademie te gaan, maar wordt uitgeloot en moet daarna een ander beroep kie zen. Margee besluit om naar de landbouwschool te gaan en boerin te worden. Zij trouwt met An- dré Koorn, zoon van Gezinus Koorn, boer aan de Hofweg. Zij kopen een huis op Westerland, waar hun drie kinderen worden geboren. Als door pensionering van Dirk het bedrijf weer overge dragen moet worden, komen Margee en André op de boerderij. In hun huis op Westerland gaan hun ouders Dirk en Geerie wonen. Margee en André hebben de boerderij met het land aan de Wieringerrandweg gekocht. Het is nog steeds een akkerbouwbedrijf. Zij pachten extra land voor aardappelteelt. Zij zijn de derde generatie op het familiebedrijf en ook de vierde generatie dient zich aan. Hun zoon Dirk Gezinus gaat naar de landbouwschool in Emmeloord. Te zijner tijd zal hij op zijn beurt het bedrijf overne men en landbouwer worden op zijn overgrootva ders boerderij aan de Wieringerrandweg. Intussen is de schaal vergroting in de land bouw aan de orde. Dirk heeft ook in de Polder Waard Nieuw- land 5 ha land. Door gunstige herverkavelin gen kan hij zijn bedrijf vergroten van 30 ha naar 55 ha. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 2 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 17