- 13 - Pieter Smid, met zijn tweede vrouw Jannetje Doppenberg en de kinderen. VI. n. r. JanPieter, Jannetje, Gerda, Annie, vooraan Bertie de Irisstraat in Hippo. Jan komt met zijn gezin op de boerderij. Enkele jaren later trouwt Bertie met Pieter Kooy. Zij laten een woonhuis met kantoor bouwen aan de Tulpenstraat, dicht bij het huis van moeder Jannetje. Zo kan Bertie haar moeder blijven verzorgen, ook na haar aanstelling als on derwijzeres aan de Alvitloschool, en heeft Pieter zijn assurantiekantoor aan huis. Helaas kan Jannetje door verergering van de ziekte niet meer zelfstandig blijven wonen en komt opname in een verpleeghuis ter sprake. Dit is voor Bertie en Pieter geen optie en zij zoeken een andere oplossing. Als de zeer vervallen ka rakteristieke Wieringer boerderij van de fami lie Snooij aan de Elft te koop komt, kan deze dienen voor dubbele bewoning met eveneens ruimte voor het assurantiekantoor. Zij kopen het pand, dat uit het jaar 1734 stamt en een rijks monument is, in 1973. Door Monumentenzorg wordt hen een architect toegewezen die er op toeziet dat de restauratie volgens hun voorwaar den wordt uitgevoerd. De boerderij wordt in de oorspronkelijke uiterlijke staat gerestaureerd en staat op de lijst van rijksmonumenten. Inpandig is er een gerieflijke woonruimte voor het gezin van Bertie en Pieter, inmiddels uitgebreid door de geboorte van zoon Dick. Dochter Janine zal er geboren worden. In de punt van het voorhuis komt de woonruimte voor moeder Jannetje. Het lot beslist anders. Drie weken voor de verhuizing, op 1 de cember 1974, ontstaat verdriet in het gezin als hun geliefde moe der en oma Jannetje in het ziekenhuis in Alkmaar op 62-jarige leeftijd overlijdt. Haar kamer blijft ongebruikt en wordt later bij het assurantiekantoor ge voegd. De boerderij in de Wieringermeer is dan nog in de familie, maar zal dat niet blij ven. Door afnemende gezondheid kan Jan het zware werk op de boer derij niet meer doen. Hij heeft twee kinde ren, Marja en Piet. Hij draagt de boerderij vervroegd over aan Piet en koopt een bungalow in het Zuiderpark inWierin- gerwerf. Jan overlijdt op 17 april 2000. Na enke le jaren boeren op het ouderlijk bedrijf ziet Piet voor zichzelf een toekomst weggelegd als boer op een veel groter melkveebedrijf in Denemarken en verlaat met zijn gezin de boerderij. Na twee gene raties Smid gaat de boerderij aan de Klieverweg over in andere handen. De koeien worden gemolken met de eerste melkmachine Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 2 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 14