-27 - door Tiny van Teulingen-Molenaar Jan Adriaan Engel is geboren op 7 januari 1928 te Nieuwer Amstel en overleden op 11 juli 2009 te HippolytushoefJan Adriaan trouwde op 2 januari 1953 met Hilda Johanna Colijn, geboren op 15 februari 1927 te Nieuwer Amstel en overleden op 5 augustus 2009 te Hippolytushoef Hilda Colijn verhuisde begin jaren vijftig met haar ouders naar de Wieringermeer, maar Jan, die in Utrecht diergeneeskunde studeerde., kwam haar achterna en werd waarnemer van veearts Bou- man. Beiden zijn geboren en getogen in Nieuwer- Amstel. Zij kenden elkaar al vanaf de schoolban ken, samen doorliepen zij daar de MULO. Jan had drie broers en een zus. Hilda was de oudste en enige dochter. Ze had vier broers en een aangeno men broer die Hans heette. Hilda's broertje Frank verdronk op twee jarige leeftijd. Daar ondervond Hilda veel verdriet van en ze hield haar hele le ven angst voor water. Jan Engel was bevriend met de broer van Hilda en zo is de liefde tussen Jan en Hilda opgebloeid. Hilda was een bijzondere vrouw., bescheiden, zachtmoedig en altijd vrien delijk. Dat straalde ze ook uit in haar huwelijk, gezin, familie, kerk en vriendenkring. Hilda was haar leven lang onbezoldigd assistente van Jan. Zij kregen samen drie kinderen, Ada, Henriëtte en Wim. De eerste zeven jaar woonden zij in Ooster- land, daarna verhuisden zij naar Hippolytushoef, waar Jan in de Slingerweg een huis met praktijk had laten bouwen. Jan Engel was een alleskunner- hij repareerde al les in huis en zijn auto ging nooit naar de garage - bovendien was hij veearts in hart en nieren. Jan was jarenlang boekhouder voor de kerk en Hilda was een aantal jaren ouderling; zij kon heel goed naar de mensen luisteren. Jan was vanaf de op richting lid van de Rotaryclub Wieringen/Wierin- Woning en praktijk hoek Slingerweg-Mering germeer. De gezondheid van Hilda en later ook die van Jan ging zienderogen achteruit. In oktober 2007 gingen zij noodgedwongen verhuizen naar het verzorgingshuis "Noorderlicht", gescheiden van elkaar, ieder op een eigen kamer. Voordat Engel zich in 1952 vestigde op het voor malige eiland Wieringen, waren er al andere die renartsen actief geweest, maar deze vertrokken altijd met stille trom. Wieringen telde voorheen meer dan tweehonderd boerenbedrijfjes die kris kras verspreid lagen in het landschap en vormden daardoor nu niet bepaald het ideale werkgebied. De boeren op Wieringen stonden in eerste instan tie wel wat sceptisch ten opzichte van een acade misch gevormde dokter, zij betrokken hun medi cijnen vaak nog van hobbyisten en kwakzalvers. En volgens een veehouder uit Den Oever was de komst van een dierenarts destijds niet meer dan overbodige luxe. "Op Wieringen hebben we zulke goede oergrond, dat we geen arts nodig hebben", waren de legendarische woorden van de beste man. Overbodige luxe of niet veearts Engel kwam toch. Als student aan de faculteit voor diergenees kunde in Utrecht, zette hij zijn eerste schreden op Wieringen. Als hulpje van de toenmalige dieren arts Bouwman uit Slootdorp ging hij op de fiets de boeren langs om het vee te enten tegen de ge vreesde ziekte mond- en klauwzeer. De kennisma king, met wat de achteraf zijn toekomstige werk kring bleek te zijn, beviel hem zo goed dat hij niet lang hoefde te aarzelen, toen dierenarts Bouw man hem voorstelde een deel van zijn clien tèle over te nemen. Op de eerste dag van het jaar 1953 betrok hij zijn huis aan de Gemeen- elandsweg 110 (MUZ- park) te Oosterland en een dag later op 2 janu ari trouwde hij met zijn Hilda. De Wieringers hadden toen eindelijk zelf een dierenarts. Qierenartsenpraktijk Jan en Hilda Engel Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 1 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 28