-23- met zes lokalen., daarvoor het 'Eigen Gebouw' geheten, op 't Hoekje stond leeg, de reden dat de school daar kon worden gevestigd. Twee decen nia daarvoor was het gebouw wel afgekeurd maar in dat besluit zag men geen probleem als nood gebouw kwam het nog altijd goed van pas. Een van de directeuren was J.H. Eden. De komst van de ULO (Uitgebreid Lager Onderwijs) maakte,, doordat zij ruimtegebrek krijgen., dat de VGLO verhuisde naar de openbare lagere school te Oos- terland. De VGLO werd als overstap gebruikt naar de ULO of LTS. Goed onderdak Al bestonden de plannen al in 1926 moest het 1948 worden voor de deuren konden worden geopend en 1954 om beide scholen een goed onderdak te bieden. Aan het stichten van de Wieringer ULO is veel vooraf gegaan. Na de in undatie van de Wieringermeer kwam de daar ge vestigde ULO school naar Wieringen en dat be viel de Wieringers goed. De school vestigde zich in het gebouw naast de Pastorie te Oosterland. De school in de Wieringermeer was voortgeko men uit het gedachtegoed van de Vereniging voor Nederlands Volksonderwijs en het idee was om de jeugd een vervolgopleiding aan te bieden om deze vervolgens binnen de gemeentegrenzen te houden. De mechanisatie vroeg immers steeds meer om geschoolde arbeidskrachten. Na de heropbouw van de polder verlaat de ULO school Wieringen. Stichting van een eigen school is ongewenst Er wordt op Wieringen dan veel geschreven en gesproken over de school te Oosterland. Men kwam toen tot de volgende conclusie: stichting van een eigen school is ongewenst, overplaatsing van Oos terland naar Hippoly- tushoef moest worden uitgesteld. Ondanks dat 55 van de 70 leer lingen aan de school in Wieringerwerf Wierin gers zijn en daarnaast gaan er nog een groot aantal ULO leerlingen naar scholen in Den Helder. Er kwam tegenwer king vanuit de Wieringermeer en Den Helden, deze scholen zouden in het gedrang komen. Men verwacht een verlies van banen bij het onder wijzend personeel., al is de school op Wieringen bereid deze 'over te nemen'. De inspecteur van het lager onderwijs Den Helder wees erop dat het stichten van een eigen school niet wenselijk zou zijn. In elk geval., zo meldt de krant, doet de tegenwoordige toestand dat de gemeente die de meeste leerlingen naar de school elders zendt, zelf van een dergelijke school verstoken is toch wel vreemd aan. Wat de schoollokalen betreft, die voor de nieuwe school nodig zijn, kan voors hands, zoals thans met de Wieringermeerschool geschiedt, gebruik worden gemaakt van de over tollige twee lokalen in de school en van het ca techisatiegebouwtje naast de pastorie te Oos terland, zulks in afwachting van een definitieve voorziening hieromtrent... De nieuwe school zal de leerlingen opleiden voor het ULO diploma, de leerstof zal worden verdeeld over vier leerja ren. De vakken die zullen moeten worden gege ven zijn de lager onderwijs vakken aangevuld met Frans, Duits, Engels, wiskunde, handelskennis en algemene geschiedenis. En dan nog de vraag hoe worden de leermiddelen gefinancierd. De heer J. Boon wordt om zijn deskundigheid op onderwijs gebied gevraagd zijn mening te geven. Hij is positief maar wijst op het minimale leerlin genaantal van zeventig en een driemansschool is gewenst. Hij geeft verder aan dat er op Wieringen duidelijk meer behoefte bestaat aan meer onder wijs. Al met al het werd het 'ULO probleem'. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 1 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 24