-22- cursus gegeven door Henk Cornelissen sr., die op zijn beurt het stokje overdraagt aan Ineke Vis ser. Vestigingswet De Vestigingswet wordt door de jaren heen steeds bijgesteld, zo komt in 1954 de Vestigings wet Bedrijven. Het accent lag op de vereiste vakbekwaamheid met het doel de consument te verzekeren van een kwalitatief goed product of dienst. Later wordt het Middenstandsdiploma vervangen door het diploma Algemene Onder nemers Vaardigheden (AOV) en in 2000 wordt het gehele diploma afgeschaft en dient men al leen in het bezit te zijn van een branchediploma. Tot 2000 is er op Wieringen altijd de mogelijk heid geweest om in de OLS, de Alvitloschool te Hippolytushoef een opleiding te volgen om het Middenstandsdiploma te behalen. Stichting Rooms Katholieke Handelsavondschool te Hippolytushoef Deze Middenstandsopleiding wordt een aantal avonden per week gegeven in het schoolgebouw van de H. Henricusschool in de Klieftstraat. Landelijk begint deze R.K. onderwijsvorm rond 1900. Het is een Middenstandsopleiding waar taal, rekenen en praktijkvakken voorop staan. De oprichting komt voor uit de RK Middenstands vereniging. Het bestuur bestaat onder meer uit voorzitter G. Rustenburg en D. Engel. Als docent staat de heer H.C. Schneider voor de klas. Het was een vorm van ambachtsonderwijs dat ver na de Tweede Wereldoorlog als avondonderwijs wordt gegeven. Het Middenstandsdiploma werd in 1945 behaald door R Oegema, S. Numeijer, W. Pathuis, A. Dekker-Takes, J. Vinke en M. Zwanink allen uit Hippolytus hoef en Q. Steigstra uit de Poelweg en K. de Jong van de Haukes. Instituut LOMA Laat Ons Mede Aan pakken is waar LOMA voor staat. De cursus werd gegeven in Hotel Centraal te Hippoly tushoef. Nu is de modezaak Kings Queens in het pand gevestigd. Het instituut is onder andere gevestigd in Alkmaar, geeft rijlessen en technisch onderwijs, als auto- en motortechniek. LOMA heeft 26 filialen en de docenten geven schrifte lijk en praktisch onderwijs. De cursus omvat 32 lessen. Net na de Tweede Wereldoorlog is er veel vraag naar deze vorm van onderricht omdat de deelnemer aan het verkeer aan steeds meer regels moet voldoen. Besloot in het verleden de burge meester, na een aantal keren te hebben meegere den, nog dat het rijbewijs kon worden afgegeven, nu moest men de betekenis kennen van borden en de noviteit stoplichten. In 1945 behaalden M. Mulder Zz, E. Huibers Cz, G. Branderhorst, J. van Goor, W. Keizer, W. Hulsebos, R. Slagboom, K. Hebbink, P. Kooij, J. Koorn Cz, H. de Roo, L. Bos, W. v.d. Schalie, K. Lettinga en H. v.d. Meu- len het diploma. VGLO en ULO Vanaf 1926 zette men zich op Wieringen in voor het Uitgebreid en Voortgezet lager onderwijs. Er moest voor worden gestreden, het kostte menig hoofdbrekens, maar dat was het waard! Het ver volgonderwijs bracht de Wieringer jeugd de mo gelijkheid zich te ontwikkelen en zich voor te be reiden op verdere studies. De VGLO (Voortgezet Lager Onderwijs) school is in de oorlog door de inzet van de toenmalige burgemeester op Wieringen gekomen, tot die tijd was het heel gebruikelijk voor leerlingen om tot en met de achtste klas het lager onderwijs te vol gen. Een VGLO school zou minder druk bete kenen voor de onderwijzers. Het schoolgebouw Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 1 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 23