pouw/^r -20- BOUWAT 'Bouwat', Bouw- en Water bouwkunde Een aantal ingeni eurs., opzichters en bouw- en waterbouw kundigen die tijdens de Zuiderzeewerken op Wieringen werk zaam zijn maakten zich sterk voor het opzetten van een vervolgopleiding voor de Wieringer jeugd. Zij zetten zich samen met onder andere Meijert J. Bosker„ in voor de toekomst van de Wieringer jeugd. Dit leidde in januari 1928 tot de oprichting van 'Bouwat5,, 'Vereniging tot Bevordering van Bouw- en Wa terbouwkunde5. Er wordt les gegeven in het schoolgebouw naast Villa Nieuwland in Oosterland. Als voorzitter werd M.J Bosker van Oosterland benoemd., pen ningmeester J.J. de Jong„ secretaris Lont, deze treedt na een jaar af en wordt opgevolgd door Klaas Qack) Oudt uit de Gesterweg en bestuurs lid J. de Graaf en later ook Guldemeester uit de Elft. De woordvoerder namens de eerste kascon trole is D. Hegeman. Deze driejarige opleiding wordt eerst gegeven in Oosterland en in 1930., door het grote aan bod van leerlingen verhuist de opleiding naar de oude school op 5t Hoekje in Hippolytushoef. Het doel van de opleiding,, waarvoor men een dag per week naar school ging., was jongeren in staat te stellen om zich op te leiden tot bijvoorbeeld aan nemer., onderbaas., uitzetten, uitvoerder en wa ken. Het moest de jongelingen een kans geven zich te ontplooien., maar dat viel niet mee, er is in die tijd ook al oog voor sport en uitgaan. En misschien is de teruggang in de visserij wel een tijdelijke dip. Toch bleef het bestuur zich inzetten voor de Wieringer jeugd3 het gaat om persoonlijke en maatschappelijke ontwikkeling en een goede toekomst., zo hield men de jeugd voor. De heren Meurs3 Steinmetz3 Poortman., Lammers (dan net hoofd Openbare Lagere School te Oosterland)3 Van den Berghe en mejuffrouw De Wit zijn de le raren. Het zijn hoofdzakelijk opzichters en daar naast goede en bekwame leraren. Meurs treedt in 1932 af als leraar., hij vertrekt naar elders. Hij was gedetacheerd naar de Wieringermeerpolder met standplaats de Haukes3 zijn opvolger is meester Lammers. Een onmisbare plaats in de samenleving Een jaar na oprichting neemt de vereniging een onmisbare plaats in de samenleving in3 het be stuur twijfelt er niet aan dat de leerlingen grote successen zullen boeken. Het ledental is dan 26 en er komen een gevorderden en een beginnelin gen klas. Behalve de verschillende vakken welke een her haling zijn van de lagere school wordt er meet- en werktuigkunde., landmeten,, bouw- en water bouwkunde gegeven. Wanneer de kas het toelaat wordt het studiemateriaal in bruikleen gegeven. Geld komt er binnen I via de verkoop van lo ten en van subsidie van de gemeente. Het sa laris aan de leraren is laag„ dit wordt niet als een probleem gezien,, het gaat ten slotte om de vooruitgang voor de jeugd. Om de leerlingen ken nis te laten maken met de praktijk gaan ze on der leiding van een le raar op excursie naar de werkzaamheden aan de dijk Den Oever-Me- demblik3 de kunstwerken aan de Afsluitdijk en vertonen enkele films van Joris Ivens„ waaronder de film 'Visserstragedie5,, die zich afspeelt in Kat wijk en waarin een beeld wordt gegeven van wer keloze vissers. Een doemscenario wat een impuls moet geven om lid te worden van de vereniging om vervolgens de lessen te gaan volgen. 'Het is in uw eigen belang. De cursus van Bouwat vormt uw toekomst5., zo wordt meegegeven. Bij do Cursus te üosierlaitd kunnen nog 7 leden ge plaatst worden. Gegadigden gelieve zich spoedig op te geven bij M. J. Bosk er, Oosterland. Hel Bestuur. Dirk LontBouwat VEjt.C£m$i»rq pifLOMJ, V/TQEREIKT AA Ni &ot,c~a Pf-f/vMïM-- f'i. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 1 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 21