EN WEELDE VOOR TOEN, ROMANTIEK VOOR NU - 19 - Voortgezet onderwijs op Wieringen door Gea Klein-Hamming Wieringen kent een enigszins turbulente geschiedenis wanneer het gaat om het voortgezet onderwijs. Het was trouwens niet alleen op Wieringen heel normaal om tot en met de zevende of achtste klas het lager onderwijs te volgenook elders op het platteland was dat veelal het geval. Een enkeling durfde de stap vanaf het platteland naar de stad te maken om daar hoger te worden opgeleid. Voor de Wieringer jeugd was er nog een extra barrière: het oversteken van de Zuiderzee naar de vaste wal. Na 1847 werd het makkelijker, de Anna Pau- lowna polder is dan ingepolderd en de reis kan volstaan met de postwagen., later de autobus, naar de Haukes, dan de postboot, de tram van Van Ewijcksluis naar Schagen om vervolgens op de trein te kunnen stappen richting Alkmaar. Dat was eigenlijk niet te doen. Om het eiland voor een opleiding te verlaten moest je toch zeker we ten dat je het in je mars had. En waarvoor zou men goed moeten kunnen le zen en rekenen? Zelden kwam er een vreemde ling op het eiland, er heerste een 'ons kent ons' gevoel en voor 1800 kende Wieringen nauwelijks geld. Jaarlijks werd het verhandelde afgerekend. Wieringen moest het grotendeels van de Wierin- gers hebben. Men leefde in rust en vrede en met en voor elkaar in een sfeer van onderling ver trouwen. Desondanks was het gezelschapsleven op een behoorlijk peil en er heerste een zekere mate van welstand. Een ieder had een behoorlijk bestaan. Het oude Wieringen wordt aan de vergetelheid ontrukt De werkzaamheden aan de Zuiderzeewerken be gonnen rond 1920. 'Het gaf bewondering voor het gepresteerde maar het nadeel was het ont nemen van iets moois, schoons, iets dat hen lief was, was ontnomen en datgene was overgegaan tot een herinnering', zo stelde men. Het even wichtige en harmonische is niet behouden ge bleven. Nieuwe woningen verrezen in moderne stijl, nieuwe woonwijken werden ontwikkeld, een jeugdherberg, speciaalzaken, verenigingen en verenigingsgebouwen, badinrichting, nieuwe wegen en ook nieuwe scholen en onderwijsvor men deden hun intrede. Van een rustig, stil ei land promoveerde Wieringen tot een schakel in het Nederlandse wegennet en tot een centrum van leven en vertier. De Zuiderzeewerken wer den een toeristische attractie. Sindsdien nam dit voormalige eiland een regionale plaats in. In 1935 telt Wieringen 6500 inwoners, ongekend hoog en wordt er mede door de vestiging van vreemde vissers, het driehonderdste nummer uitgereikt in de visserij. W. de Boer ontvangt het nummer WR300. Een hoogtepunt maar tegelij kertijd een keerpunt. De visserij gaat achteruit, waardoor ook de middenstand wordt getroffen. Er kwamen speciaalzaken waardoor de behoefte om naar de stad te trekken werd ondervangen. De veranderingen vroegen nieuwe ontwikkelin gen. Nieuwe ontwikkelingen op het voormalige eiland In de meeste gevallen verliet de jeugd na klas zes al vroegtijdig het onderwijs, er was werk aan de winkel. Het vak werd niet op school geleerd maar in de praktijk. Voor de jongens van Wierin gen veelal de landbouw of visserij, voor meisjes werd het een betrekking in een gezin of winkel of wanneer het nodig was werd thuis ondersteuning verleend. Na het huwelijk riep voor meisjes de eigen huishouding, wat veelal gepaard ging met het krijgen van kinderen. Onder andere door de Zuiderzeewerken, het tijdelijke verblijf van de UlO-school vanuit de Wieringermeer na de onderwaterzetting, een burgemeester die in de Tweede Wereldoorlog een VGLO stichtte en een Vestigingswet, brachten in snel tempo verandering. Er moest ontwikkeld worden, zowel persoonlijk als maatschappelijk. Er werd ingezien dat de horizon qua onderwijs verder reikte dan Wieringen, ook voor meisjes. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 1 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 20