- 16- burgemeester Kolff en de commandant uit Den Helder., die toen de woorden tot haar vader zei: "Meneer Brouwer wat heeft u mooie dochters"., dat is Annie nog niet vergeten., ze stoot me aan en vertelt het met lachende ogen, want de com mandant vond ze toen toch wel een "hoge Piet". Huwelijksfoto van Annie Brouwer en Jan Scheltus, 1941 In haar vrije tijd was ze dol op sporten. Zwem men, de gym, maar vooral het schaatsen. Ze vertelt heel enthousiast hoe heerlijk ze het vond om in de winter op het gladde ijs te schaatsen, het liefst op het zout- land inWesterland, on der het genot van een lekker "bakkie tuut". Haar vaste schaats maat je was Simon Lont, met hem heeft ze veel verschillende wedstrijden gewonnen, zoals het ringsteken op de schaats, waar ze met heel veel plezier over vertelt. Voor de wed strijd had ze een losse "diezek" omgebonden om daar de ringen die ij i Bruidspaar Scheltus-Brouwer met familie ze had weten te be- machtigen in te doen, zo kon ze die niet laten vallen en zo wonnen ze de eerste prijs. Haar schaatsen, de Friese doorlopers van Nooitgedagt uit Ijlst heeft ze nog, daar heeft ze nog geen af scheid van kunnen nemen. Met haar vaste vrien din Sien Langeveld ging Annie naar de gym in Hippo, maar er waren ook nog andere vriendin nen die samen met haar naar gym gingen, zoals Annie Heert, Fien Geuzebroek, Maaike Vijn, Aaf de Groot, Griet Langeveld en Ma Blanke. Een keer per jaar was er een gymuitvoering. Zwem men deed de toenmalige jeugd bij de Quaran taine op Westerland. Daar gingen ze heen op de fiets. Samen bezochten ze de snackbar in de Hoofdstraat en af en toe gingen ze naar het bal bij Simon Halfweeg in Concordia. Dat mocht ze niet altijd van haar vader. Haar fijne jeugd op Wieringen is de zeer kwieke 100-jarige nog lang niet vergeten. Ze praat dan ook heel trots over de foto's van "toen". En ja, in mijn hart ben ik nog een Wieringer, ik weet nog best dat het nog een eiland was. Ze straalt, het leven is na een eeuw nog altijd een feest voor haar. Annie vertelt dat zij haar man in Hippolytushoef heeft leren ken nen, tijdens het uitgaan was er een ontmoeting en hij vroeg haar of ze een gehaktbal lustte, nou dat wilde ze natuurlijk wel. Hierna kwamen we elkaar wel weer eens tegen, van het een kwam het ander en ze kregen verkering. Hij was Jan Scheltus en woonde in de Normert. Jan was de zoon van Nan Scheltus en Grietje Kooiman, ze hadden al acht dochters. De moeder van Jan was al 49 jaar toen eindelijk een zoon werd geboren. Annie vertelde op vrolijke wijze het verhaal dat Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 1 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 17