^AN DE WATERGEUZEN NAAR DE KERMIS - 14- Van de Watergeuzen naar de kermis. Deze titel geeft maar weer aan hoe veelomvattend de geschie denis van Wieringen is. De Historische Vereniging Wieringen probeert onze kennis van het oude Wieringen te vergroten en levend te houdenzodat we ons een goed beeld kunnen vormen van hoe het eens was. De letterlijke opvatting hiervan konden we tijdens de najaar lezing op 8 november 2012 aanschou wen toen twee in eeuwenoude kledij gestoken verhalenvertellers ons in Café De Harmonie ont haalden op een historisch verantwoord verhaal over de Watergeuzen. Kees Hardeman en Reijer van 't Hul zijn verhalenvertellers die behoren tot de vrijwilligers van de Kamper Kogge., een re plicaschip van een Kamper kogge uit 1340. Zij vertelden het verhaal over de Watergeuzen op een manier dat het verleden echt dichterbij kwam en tastbaar werd. Het deel over Bolsward en Wor- kum was voor ons herkenbaar,, maar vooral het stuk dat de geuzenschepen rond 1570 zaten in gevroren in het Zuiderzee ijs onder het eiland Wieringen sprak tot de verbeelding. Levend ver leden waarbij het verleden dit keer echt tot leven kwam. Na de pauze kon Jan Bremer hier weer op inhaken en daarna verder ingaan op allerlei andere zaken over het vroegere Wieringen. Bre mer weet overal een mooi verhaal van te maken en Wieringen heeft een rijke historie om uit te putten. Ondanks de rijke Wieringer geschiedenis blijft het iedere keer toch weer een uitdaging om weer een aansprekend on derwerp voor een le zing te verzinnen. En nu, in begin 2013 den ken wij 3 dat we hier voor komend najaar toch weer in zijn ge slaagd. In november 2013 nu geen levende mensen maar wel be wegende beelden3 het wordt namelijk een fil mavond. Voor en na de pauze is dezelfde inde ling. We beginnen met beelden van de oude videobanden van de LOZ (Lokale Omroep Zuiderzee) De Historische Vereniging Wieringen heeft een (flink) deel van deze LOZ banden gekregen. Onze vrijwilliger Roel van der Schaaf heeft al heel veel van deze banden bekeken en daarvan stukken gehaald die leuk zijn om te vertonen. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om interviews met bekende Wieringers. Hoewel de banden nog niet zo oud zijn, zijn veel van de geïnterviewde Wie ringers inmiddels toch ook alweer geschiedenis. Na de LOZ beelden vertonen we een film van Jannes Bosker Jzn.. We hebben twee films van Jannes., waaronder een van de kermis in Hippoly- tushoef. Jannes zelf zal deze beelden van deskun dig en waarschijnlijk humoristisch commentaar voorzien en voorzover zijn kennis tekort mocht schieten zal dat3 zoals gebruikelijk., vanuit de zaal meteen aangevuld of rechtgezet worden. Met deze bewegende beelden van de LOZ banden en de Jannes Bosker films denken we weer een leuk onderwerp te hebben., goed voor een genoeglijk avondje Historische Vereniging Wieringen in Café De Harmonie. De lezingcommissie; Corrie Hagedoorn en Menno Smit r Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 1 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 15