- 12- Wie niet van het eiland kwam., stond ver van de bewoners af en werd een Vreemde' of Vaste woaler' genoemd. Toch wordt de kloof tussen ei landbewoner en vastelander gaandeweg kleiner. Door de motorisering van de postboot en de aanleg van de stoomtram Van Ewijcksluis-Scha- gen (1912) met aansluiting op de treinverbinding naar Amsterdam., lag een dagje winkelen niet lan ger buiten handbereik. Het is vooral de beter ge situeerde Wieringer die zich op de hoogte stelde van de noviteiten in de stad en deze vervolgens introduceerd op het eiland. Station Van Ewijcksluis De gezusters Geertje en Guurtje Luijt gingen met regelmaat naar Amsterdam. Zij kochten daar moderne kleding en trendy hoeden, die zij later doorverkochten op Wieringen. Een bezoek aan de stad kon bij het thuisfront tot heftige reac ties leiden. Zo keerden de twee zussen eens met een bijzonder modern kapsel naar huis. Het haar van de dames was gepermanent en kort geknipt. Guurtje en Geertje Luijt met permanent kapsel Hun oudere zus Wijntje, een streekdrachtdraag- ster tot het laatste uur, keek de twee vol afkeer aan en zei: "As ik jullie op strèèt teugen kom, ken ik jullie geniese." Geleidelijk aan ziet de Wiering- se bevolking de wereld om zich heen veranderen. Kermis 1924, Annie Duijnker, Trijn Luijt en Gerritje Everts De Zuiderzeewerken hebben geen directe invloed gehad op het verdwijnen van de streekdracht. Deze ontwikkeling was allang aan de gang, en heeft zich tegelijkertijd ook op de andere Wad deneilanden voltrokken. Schuiling schreef met betrekking tot de kle derdracht al in 1927 eenedie niet slapen konging voor enige jaren de huiedraagsters tellen; ze had er een maal 138 gekend en bracht het nu tot 79. Van maatwerk op bestelling naar het actief verkopen van kleding De zelfstandig werkende kleermaker of naaister kan ondanks lange werkuren en het benutten van een naaimachine niet op tegen de veel snellere productie en de lage prijzen van de confectieate- liers. De modernisering van de kledingproductie viel samen met een verandering in de distribu- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 25e jaargang nr. 1 - 2013

Op de Hòògte - Wieringen | 2013 | | pagina 13