-26- Interviews met verschillende oud bestuursleden Interview met Hans Hofman 12 oktober 2010 In de periode dat Hans als algemeen secretaris in het bestuur zat waren er meer echte winters. Je kunt nu een verandering in het klimaat zien., denkt Hans. Bijzonder is dat er bij Voorwaarts het langst geschaatst kon worden van alle banen. Als erop andere banen niet meer werd gereden., organiseerde ijsclub Voorwaarts vaak nog wed strijden voor de kopstukken. Jeen van der Berg., een bekende schaatser, die verschillende mara thons en Elfstedentochten heeft gereden, belde op een keer de politie van Wieringen om te vra gen of het wel klopte, dat de schaatswedstrijden bij Voorwaarts doorgingen. Hans weet niet precies meer wanneer het was, maar Voorwaarts hield ooit een tocht naar An- dijk, via het IJsselmeer. Net buiten de haven waren er veel ijsschotsen, maar het ijs was sterk genoeg en verderop was het ijs goed. De Rob benoord toertocht Leemans-Slootdorp werd ook door IJsclub Voorwaarts georganiseerd, de deelnemers konden zowel in Slootdorp als bij de Leemans inschrijven. Hoewel Voorwaarts hier voor een vergunning bij de gemeente Wieringer- meer had aangevraagd, leidde dit tot ruzie met ijsclub Slootdorp. Zij vonden dat Voorwaarts de schaatsers bij Slootdorp weghaalde en waren het er niet mee eens. Voorwaarts had voor deze toertocht vele inschrijvers en omdat het die dag prachtig weer was, werd de tocht een groot suc ces. Ook werd er een toertocht van Den Oever naar Den Helder gehouden, een tocht waarin de deelnemers af en toe wel moesten klunen. Mini Elfstedentocht Op 22 febr. 1985 werd er een mini Elfsteden tocht over de Hofmanshaven gereden. Het ijs was die dag bijzonder slecht, toch deden er 110 deelnemers aan deze tocht mee, om 17.00 uur werd de laatste deelnemer afge stempeld. Schoolwedstrijden De schoolwedstrijden tussen de scholen Alvilt- lo, CNS, Om de Oost en de Oosterlander- en Westerlanderschool, vond Hans eigenlijk de al lermooiste middagen. De kinderen kregen ijsvrij om aan de wedstrijden te kunnen deelnemen. Er waren kinderen bij die nog nooit van hun leven ijs hadden gezien, maar wonder boven wonder zo weg schaatsten, geweldig leuk om dit te mogen organiseren! De leerkrachten hadden de organi satie van de groepen en de kinderen werden per school in leeftijdsgroepen ingedeeld. De kleintjes hadden een kortere baan dan de grotere kinde ren. Degene die afviel kreeg een reep of beker warme tuut (chocolademelk)En er zat ook een echt wedstrijdelement in: de prijswinnaars kre gen een medaille en een wedstrijdbeker voor de school. In de weekenden werden de wedstrijden voor volwassenen verreden en voor de school jeugd op woensdagmiddag. Opvallend vind Hans dat in die tijd, de meeste schaatswedstrijden in februari werden gehouden. Hans werkte op de sluizen als sluisknecht, als er geen scheepvaart was en er lag veel sneeuw op de baan mocht Hans van de baas naar de ijsbaan, hierover werd nooit moeilijk gedaan. Interview met Jan Klein 5 april 2011 Jan zat vanaf de winter van 1962/1963 in het be stuur als bestuurslid. Vanaf 1990 werd hij voor zitter bij Voorwaarts. Jan kijkt terug op een leuke tijd met als er ijs was veel werk, maar heel leuk om te doen. Was er ijs dan werden er geen af spraken gemaakt over wie wat zou doen, er werd gewoon verwacht dat de bestuursleden er om 10 uur waren. Historische Vereniging Wieringen - IJsclub Voorwaarts Den Oever 1912-2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 27