Jezingavond Historische Vereniging Wieringen op donderdag 8 NOVEMDER 2012 EDEDELINGEN VAN DE REDACTIE - 62 - 11 door Bob Gorter Deze keer ontvangt u Op de Hdögte later dan u van ons gewend bent. Onze redactiesecretaris Jan- Simon Hoogschagen ziet zich helaas door omstandigheden gedwongen zijn werk als secretaris van ons blad te beëindigen. Zijn opvolger ben ik, Bob Gorter. Vele jaren heb ik het blad verzorgd en dat zal ik ook nu weer met veel plezier doen. We hebben ook nu weer een groot aantal artike len, voor u, met voor elk wat wils. Omdat num mer 4 van 2012 een themanummer wordt, staan de opgaven van de huwelijken en de overlijdens uit 1912 voor één keer in hetzelfde nummer. Wij wensen u veel leesplezier. door Menno Smit Het is weer tijd voor de jaarlijkse najaarslezing. Net als vorig jaar vindt deze plaats bij Café De Harmonie. De aanvangstijd is 20.00 uur. De avond bestaat uit twee delen. Voor de pauze kunt u kijken en luisteren naar het verteltheater 'Watergeuzen5 zoals dat wordt opgevoerd door de 'Sprooksprekers van de Kamper Kogge5. Sprooksprekers kun je vertalen als verhalenver tellers en diegenen die dit verhaal vertellen zijn Reijer van 5t Hul en Kees Hardeman, beiden af komstig uit Kampen en omstreken. In kledij uit de zestiende eeuw vertellen zij over de roerige jaren rond 1570, de periode van het begin van de Tachtigjarige Oorlog. Het historische avon turenverhaal gaat over een aantal watergeuzen en daarbij de vraag wat een watergeus nu eigenlijk is: een vrijheidsstrijder of gewoon een zeerover? Het verhaal ontvouwt zich rond: - Hotze Wijchersz, een jonge zadelmaker en wa tergeus uitWorkum - Jan Jarichsz, voormalig hulp-pastor op Ter schelling en watergeus - Caspar de Robbles., militair-gouverneur van Friesland^, Groningen en Drenthe. Alles speelt zich af in het Noorden van Neder land op de Zuiderzee en het leuke voor ons is dat ook Wieringen erin voorkomt. Het schip van de watergeuzen ligt in een strenge winter in die ja ren namelijk ingevroren bij het eiland Wieringen. Na de pauze kunnen we weer een oude bekende begroeten namelijk de heer Jan Bremer. Bremer is met afstand de bekendste regionaal historicus uit onze omgeving met meer dan 20 boeken van zijn hand. Op Wieringen is Bremer is vooral be kend door zijn boeken Wiringherlant deel 1 en 2, de geschiedkundige standaardwerken over Wie ringen. In het boekje 'Wieringen., het wad en het water5 zijn een aantal verhalen van zijn hand over Wieringen gebundeld. Hoewel woonachtig in de Wieringerwaard heeft Jan Bremer zijn hart ver pand aan Wieringen. Hij zou hier eigenlijk ook het liefst wonen, maar dat moet maar onder ons blijven. Waar de heer Bremer het over gaat heb ben is altijd wat onzeker, want hij mag graag van tijdspaden afdwalen. Het is echter wel zeker dat het over de geschiedenis van Wieringen zal gaan en dat het altijd informatief en leuk is. Wie weet, misschien weet hij na het verhaal over de Water geuzen ook nog wel een paar feitjes over Wierin gen rond die tijd uit zijn mouw te schudden. Zoals gewoonlijk is de toegang weer gratis inclu sief een gratis kopje koffie bij binnenkomst en een biertje of fris in de pauze. Wel hebben we in afwijking van voorgaande jaren op het eind van de avond een 'giftenpot5 bij de uitgang staan voor vrijwillige bijdrage van uw kant in de kosten van deze avond. r Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 3 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 3