-94- in gebruik hebben - tot nestplaats gekozen. De volgende dag werd het tweede ei gelegd en toen begon ze te broeden. Ze had trouwens al eerder twee eieren gelegd, maar die waren uit het nest gevallen. Het mannetje zat trouw vlak bij haar tijdens het broeden. Heel jammer was het, dat een bezoeker op een kwade middag haar deed schrikken. Ze vloog van het nest af en... de eieren werden definitief verlaten. We wachten nu maar af wat het paartje gaat doen. Op de 5de Juli kwam een vogelvriend - die de Turkse Tortels in gevangenschap óók kende en had bestudeerd - me vertellen, dat hij 's middags in zijn tuin een Turkse Tortel had gehad. Het beest zat rustig te koeren in een hoge treurwilg. Nadat hij de vogel een tijdje had kunnen obser veren, was het dier weggevlogen in de richting van het goed "beboste" kerkhof, dat zich midden in het dorp Hippolytushoef bevindt. Hoe ik ook zocht, ik mocht de tortel daar niet meer ontdek ken. Bij gesprekken met mensen, die werkzaam waren in de Wieringermeer, vernam ik, dat Turkse Tor tels ook verscheidene malen gezien zouden zijn in de omgeving van de Wieringerrandweg. Het is dus zeer goed mogelijk, dat er al dit jaar Turkse Tortels hebben gebroed in de Wieringermeer en op het voormalige eiland Wieringen. Hoe het ook zij, als dat niet het geval is geweest, dan reken ik er toch op, dat we in het broedseizoen 1955 Turkse Tortels hier broedend zullen aantreffen. Ik hoop, dat de mensen ze goed zullen ontvangen. We mo gen ze niet gaan vangen (per slot van rekening zijn het vogels, die vallen onder de bepalingen van de Vogelwet, en zijn ze dus beschermd). Ook hoop ik, dat de jagers een beetje voorzichtig zul len zijn en dat de tortels niet te gronde zullen gaan aan vergiftigd zaad, dat zo vaak wordt uit gelegd om hout-, holen- en verwilderde huisdui ven te verdelgen. (Een methode, die ik intussen, zeker als ze in de broedtijd wordt toegepast, niet getuigend vind van fijngevoeligheid). Het Turkse Tortel-verhaal is echter nog niet af gelopen. Want op 5 Augustus jl. zag ik tot mijn verbazing in de volière die zich bevindt in de Alkmaarder Hout, wéér een Turkse Tortel-paar. Ditmaal in gezelschap van een paartje gewone Lachduiven (Streptopelia risoria), zodat de ver schilpunten wel bijzonder duidelijk in het oog vielen. Of dat gevangen of gekochte vogels zijn, dat weet ik niet. Wel vernam ik onlangs, dat er sinds geruime tijd exemplaren van Streptopelia decaocto zijn gesignaleerd in de omgeving van het dorp Bergen. Nu hoop ik maar, dat we én bij Bergen én bij Wieringen een honkvaste populatie krijgen van Turkse Tortels, net zo als dat nu al op de Veluwe het geval is. De vogeltjes zijn beslist een aanwinst voor onze Nederlandse avifauna. Ze zijn verbazend winterhard, zodat we er het hele jaar door plezier van kunnen hebben. Als de lezers van "Natura" meer gegevens over Turkse Tortels weten, laat ze die dan opsturen naar de redactie van dit tijdschrift of aan mij. We moeten beslist de uitbreiding van dit tortelt je in de gaten houden! Mekkenstuinweg 9a, A. L. J. van IJzendoorn, Hippolytushoef, Wieringen. NASCHRIFT door Bob Gorter De Turkse tortel (streptopelia coacta) heeft zich rond 1930 vanuit Azië en de Balkan geleidelijk aan naar het noordwesten uitgebreid. De eer ste waarneming in Nederland was in 1950. Nu zijn de tortels het hele jaar in het hele land veel voorkomend. De vogels wagen zich zelden meer dan een kilometer van de menselijke bewoning. Ze broeden meer dan een keer per jaar. Ook op Wieringen zijn ze nu, in 2012, talrijk. Begin vo rige eeuw waren ze alleen algemeen voorkomend in Zuidoost Europa tot voorbij India. Uit Natura, maandblad der Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging oktober 1954 (Het blaadje is aan het archief van de Historische Vereniging Wieringen geschonken uit de erfenis van de familie Kolff Onder dit artikel staat geschreven: "1960 vele exemplaren op Wieringen") Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 3 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 35