jlIRKSE TORTELS OP WlERINGEN -93- ^3^ door A.J. L. van IJzendoorn Wat we al een paar jaar verwachtten is eindelijk deze zomer gebeurd: de Turkse Tortel werd op Wie- ringen gesignaleerdIn het begin van de Mei-maand maakte de jachtopziener C, Bais mij er op attentdat een landbouwer in de afgelopen strenge wintermaanden een tortelduif had gevangen, die hij voor Streptopelia decaocto versleetZoals begrijpelijk ging ik meteen de volgende morgen mijn licht eens opsteken. Inderdaad, de mededeling bleek juist te zijn. In een kooi van latten en kippengaas tegen de zij gevel van een boerderij., zat daar eenzaam een Turkse Tortel. De zwarte halsband., de grijze kleur der bovendelen, de witte staart-onderhelft, de donkere vleugeltoppen - dat alles bewees, dat we eindelijk hier op Wieringen deze "nieuwe" vo gel aan hadden getroffen. De heer S. de Jong te Hippolytushoef had twee Turkse Tortels al op zijn erf gesignaleerd in de maand December 1953. Maar pas in Februari daaraanvolgend was hij er in geslaagd het paartje te vangen. Toen ik op 2 Mei heer De Jong be zocht, was juist de vorige dag het wijfje uit de kooi ontsnapt. Natuurlijk heb ik direct de vogel in gevangenschap gefotografeerd. Toen ik een paar dagen later de gevangene nog eens ging be zichtigen, wachtte me een verrassing: het wijfje was weer terug! Het had wat rondgezworven in de buurt van de boerderij. Maar op een goede dag zat het boven op de kooi te wachten en toen de heer De Jong de grote gazen deur openzette, vloog het beestje dadelijk naar binnen en voegde zich bij haar partner. Het mannetje zat erg slecht in de veren; vooral de staartpennen zaten erg los; toen we het beest in onze hand namen, dwarrel den de pennen haast alle op de grond. Maar de tortels genoten een keurige verzorging en toen het Juni was, zat de vogel weer fijn in het pak. Het wijfje had overigens een uitstekend veren- costuum. Op sommige zomeravonden kon je het manne tje horen koeren, terwijl hij zijn wijfje het hof maakte. De gevolgen bleven niet uit: Op 2 Juli legde de tortel haar eerste ei. Zij had een aarden "broedpot" - zoals de duivenhouders die veel Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 3 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 34