yjjE WlERINGER BESTUURDERS BOND -90- Samengesteld door Piet Luijt De Wieringer Bestuurdersbond was aangesloten bij NVV (Nederlands Verbond van Vakverenigin gen) vanaf 14 juli 1954 met de bestuursleden: M. Mast (voorzitter), Pruimboom (2e secretaris), Manneveld, P Rotgans, Van Dijk, Jaap van Roo, Wilkes. Deze bond behartigde de landarbeiders- (ongeveer 100 leden) belangen van Wieringen in CAO-overleg met werkgevers en overheid. Er bestonden diverse CAO 's (Collectieve Ar- beids Overeenkomsten) zoals: Tuin- en landbouwbedrijf Dorsbedrijf Aardappelsorteerbedrijf Grasdrogerijen Boomkwekerijen/ hoveniersbedrijven Bloembollenbedrijf/siergewassen Zuivelbedrijf/veehouderij Grond en Heidemij als cultuurbedrijven De arbeidsconflicten gingen meestal om vakan tiebonnen., fietsvergoedingen, werkclassificaties, aangenomen werk, aardappelregels, looftrekken (ten behoeve van pootaardappelen) en rooien, suikerbietenrooien, vlastrekken etc. en het niet willen uitbetalen. Steun in deze geschillen werden door voorzit ter M. Mast en Manneveld bij het districtshoofd Douma van bureau arbeidsrecht, commissie werkgelegenheid ter sprake gebracht. De Wieringer Bestuurders Bond verzamelde tevens collectebusjes in, ten behoeve van het T.B.C.-fonds (Zonnestraal)gaf steun aan de Vrouwenbond, Gezondheidsfonds (ziektekos ten te verhalen door de aangesloten leden), re cepties/feestavonden veelal met de collega's uit de Wieringermeer. Deze feestavonden werden gehouden in café-restaurant "Eigen Gebouw" naast het voormalig voetbalterrein van de voet balvereniging "Succes". Het "Eigen Gebouw" is gesticht door de Sociale Arbeiders Partij (voorlo per van de PvdA) met de bestuurders Bontkes en Stubbe, die de heer Simon Slikker als beheerder aanstelden voor een zaal voor 140 personen, met als reclame: "Dag en Nacht" geopend "Amstel- bieren". De landarbeiders gingen na afloop van de oogst- werkzaamheden veelal in de WW maar werden eveneens naar cultuurtechnische werken van de Nederlandse Heide-Grondmij gestuurd voor ver kavelingen of naar Staatsbosbedrijf voor onder houd en grondverbeteringen door diepspitten. Dit laatste bestond uit het met de schop omhoog- brengen van de kleilagen naar de oppervlakte en het terugspitten van de toplaag (zandgrond), veelal tot 2,3 meter diepte. Bij diepspitten werd de arbeidsinspectie gevraagd om inlichtingen. Een mensonwaardig werk volgens Jan vd Wal, te werk gesteld na zijn Indonesische dienstplicht, die de schop na anderhalve week erbij neergooi de en vrachtwagenchauffeur werd bij de firma P. Klein van Smerp. Voor de Grondmij/Heidemij naar America (in de Peel, Noord-Limburg) voor cultuurwerken en veelal verkavelingsprojecten met de trein als reisgelegenheid en gehuisvest in keten. Een keer per twee weken ging men naar huis en om drie uur op vrijdagmiddag was men dan thuis. Door het niet nakomen van afspraken sloeg een van de arbeiders tijdens heftig debat de ruiten met een schop in en hoefden de Wieringer landarbeiders niet meer te komen. De gemeente Wieringen deed eveneens voor sneeuwruimen een beroep op WW-ers. De WW- periode be droeg ongeveer 78 werkdagen. In mei 1960 stelde het hoofdbestuur een con tributie verhoging voor, met als motivatie: kos tenstijging, en dat er een vrijere loonpolitiek zou worden gegevoerd met kansen op stakingen, om ruimere financiële middelen (stakingskassen) zal worden geschikt. Tevens gratis beschikbaar stel len van de "Gids voor sociale verzekering in het agrarische bedrijf" voor de aangesloten leden. Voorstel contributieverhoging: leden van 17 t/m 21 jaar 10 cent per week 22 jaar en ouder 20 cent per week 65 jaar en ouder 5 cent per week Vrouwelijke leden van 17 t/m 22 jaar 10 cent per week Vrouwelijke leden 23 jaar en ouder 20 cent per week Voor langdurige werkeloosheid, ziekte of onge val, mits men minder dan zestig gulden per week ontvangt, volstaat een contributie van een gulden per week. Om bedanken van het lidmaatschap te voorkomen gaan twee leden van het bestuur op huisbezoek. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 3 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 31