ONTEIGENING. - 81 - hun bedrijf. Bij de uitvoering van het bezwaar van P.C. Vijn wilde men tegemoet komen aan zijn wensen. Vijn mocht de bomen terugkopen en gebruiken als brandhout., de hiervoor te be talen prijs zou in mindering worden gebracht op de vergoeding. Aan het bezwaar van P. Lont werd eveneens tegemoet gekomen., door zijn terrein buiten de onteigening te brengen. Dit stuk grond was niet direct voor het bouwplan van belangd de achtertuinen van het naastliggende bouwblok zouden ook zonder het terrein voldoende grootte hebben. Schadeloosstelling aan eigenaren De schadeloosstelling werd vastgesteld door den Secretaris-Generaal van het departement van Financiën. De vordering vond plaats ten gunste van de Staat der Nederlanden en de eigendom men gingen vrij van alle lasten en rechten die hierop rustten over aan de Staat der Nederlanden. Belastingen waarmee het ont eigende goed eventueel nog be zwaard was., ging op de dag van overgang naar staatseigendom over op de Staat. De schadeloos stellingen die door de Secretaris Generaal werden vastgesteld, werden ter beschikking gesteld ten behoeve van de eigenaren. Deze gelden werden pas uitbe taald, nadat besteding voor herbouw of weer aanschaffing verzekerd was. Zolang de betaling werd uitgesteld, ontving de eigenaar een rente vergoed tot drie en half procent per jaar. Uitbetaling schadevergoeding De onteigende grond werd niet met geld maar met waardepapieren betaald, die de eigenaren na de oorlog konden inwisselen. Jan Scheltus ver loor door de onteigening drieënhalf bunder land. Dit betekende dat hij geen land meer had om zijn vee te laten grazen. Dat gold ook voor an dere boeren. Zij werden hierdoor min of meer verplicht ergens anders land te huren. De grond van Jan Scheltus lag tussen de Slingerweg, achter de wielerbaan langs, de Helderse straat tot aan Zandburen. Op Zandburen liep een éénmans- pad, waar Peter Numeijer nu woont tot aan de Parklaan. Bouwplannen Helderse Buurt definitief In augustus 1941 besliste de toenmalige rijks overheid dat er in Hippolytushoef achtenne gentig woningen zouden worden gebouwd voor Helderse vluchtelingen, die in groten getale op het voormalige eiland hun toevlucht hadden gevonden. Bredero's Bouwbedrijf uit Utrecht werd met de bouw van deze woningen belast. De wegen en de riolering werden aangelegd door de Fa. Gebroeders Heymans uit Rosmalen. De heer Zandstra uit Hippolytushoef werd namens Ir. Z. IJ. v.d. Meer met het dagelijks toezicht be last. En zo verrees er aan de Noordoostzijde van Hippolytushoef achter de plek van de gesloopte Wielerbaan, een geheel nieuwe woonwijk, die De Burgemeester van WIERINGEN brengt ter openbare kennis, dat, in verband met de stichting van een aantal woningen ten behoeve van Helderse vluchtelingen te Wielingen, de Algemeen Gemachtigde voor de Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid voornemens is over te gaan tot ONTEIGENING VAN EEN AANTAL PERCELEN IN DEZE GEMEENTE «gewijzigd plan.» Naar aanleiding hiervan wordt ter algemene kennis gebracht dat een lijst van de percelen, welke de Algemeen Gemachtigde voornemens is te onteigenen ten name van de gemeente Wieringen en ten behoeve van de Wederopbouw, en een kaart, waarop deze percelen zijn aangeduid, gedurende een termijn van een week voor- afgaande aan na te noemen zittingsdag, ter secretarie der gemeente kosteloos voor een ieder ter inzage zuilen liggen dat een of meer vertegenwoordigers van den Algemeen Gemach- tigde op DINSDAG 1(1 SEPTEMBER a.s., des nam. 2.30 uur zitting sullen houden ten gemeentehuize van ANNA PAULOWNA, ten einde eventuele bezwaren tegen deze onteigening aan te horen dat alle belanghebbenden ook schriftelijk bezwaren kunnen indie nen bij den Algemeen Gemachtigde voor de Wederopbouw, Carei van By landt laan 30 te 's-Gravenhage. WIERINGEN, 5 SEPTEMBER 1941. De Burgemeester voornoemd, L. C. KQLFF. gemeentebestuur v am wieringen iio' WIERINGEN, 24 octob ;r l';4l. Ik neb de eer U hierbij een situatietekening te doen toe tomen, bekorend3 bij de aanvrage van u»V» Eredero's Bouwbedrijf te Utrecht on vergunning tot het bouwen van 98 woningen aan en bij kandburen en .Slingerweg, kad. bekend gemeente Uieringen .sectie 0 no.1583 enz. Ik verzoek U beleefd ontrent dit plan Uw advies te willen uit brengen»- WÊ0 Bi Heer J».Verdenius, DE BUHÊ^akDuTEJëL Vin» SiiIxïGxM, De Jécretaris, ac&H Apeldoornsöheweg 1 3 onfi: H a t t e m. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 3 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 22