Onteigening. Qjouw Helderse buurt - 79 - door Tiny van Teulingen-Molenaar Op 31 augustus 1941 ontvingen Burgemeester en Wethouders van Wieringen een brief van de Al gemeen Gemachtigde tot Wederopbouw de heer Ir, J, A, Ringerswaarin hij aankondigde te willen overgaan tot onteigening van gronden voor de bouw van woningen voor Helderse vluchtelingen. In deze brief verzocht hij B &W om medewerking te verlenen om binnen zeer korte tijd te komen tot de bouw van woningen. In overleg met het Ministerie van Binnenlandse zaken en Financiën was besloten dat in de randgemeenten rondom Den Helder circa 1100 woningen gebouwd zou den worden. Het Departement van Binnenland se Zaken had op voorstel van het Comité Vluch telingenzorg Den Helder besloten over te gaan tot de bouw van permanente woningen in ver schillende gemeenten van Noord-Holland. - In het gebied tussen Den Helder en Alkmaar - ten behoeve van Helderse vluchtelingengezinnen die ontoelaatbaar waren gehuisvest. In de gemeente Wieringen wilde men ongeveer hon derd woningen bouwen. De huizen die voor Helderse Vluchtelingen ge bouwd werden., konden, nadat de vluchtelingen te ruggekeerd waren naar Den Helder, gebruikt worden voor bewoners die op dat moment in krotten woonden. Op die manier werden de huis vestingsproblemen rondom de Hel derse vluchtelingen opgelost en was tevens de volks huisvesting in het algemeen hiermee gebaat. Als bijlage bij de brief was er een kaart waarop de locatie voor de bouw van de wo ningen was aange geven. In de brief deelde de Ir. J.A. Ringers mee dat hij voornemens was om tot onteigening van een aantal percelen in de gemeente Wieringen ten behoeve van de bouw van deze woningen over te gaan. De gemeente werd verzocht dit aan de ei genaren van de percelen kenbaar te maken. Hoe wel de gemeente formeel opdrachtgever was tot de bouw, werden de plannen in samenwerking met de Inspectie, het Bureau van de Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en de Vas te Commissie voor de Uitbreidingsplannen uit gewerkt en door deze instanties uitgevoerd. Van de gemeente Wieringen werd gevraagd de kosten voor de wegaanlegging en riolering op zich te ne men. Dat snelheid geboden was bleek al ras toen de gemeente Wieringen op 20 september 1940 opnieuw een brief van de heer Ringers ontving. Hierin deelde hij de gemeente Wieringen mee: "Onderwerp: Onteigening voor woningbouw voor Helderse Vluchtelingen. Ten verzoek van de Algemeen Gemachtigde voor de Wederopbouw, heb ik de eer hierbij aan u door te zenden diens schrijven van zeventien met bijlage, betrekking hebbend op hiervoor genoemd onderwerp. De in de stukken bedoelde aanzeggingen van de Algemeen Gemachtigde heb ik vandaag ontvan gen". Dit schrijven was eveneens verstuurd aan de Bewaarder der Hypotheken te Alkmaar. Aan de brief was een lijst gekoppeld met de te ontei genen percelen, de namen van de eigenaren en mede eigenaren, de grote van de percelen, de lig ging van de percelen en er stond zelfs in op welke percelen er nog hypotheek rustte. Gelegenheid tot Bezwaar Alvorens tot onteigening over te gaan werden be langhebbenden in de gelegenheid gesteld om op 22 augustus hun bezwaar kenbaar te maken in het gemeentehuis te Anna Paulowna of schrifte lijk bij de Algemeen Gemachtigde voor Wederop bouw te 's Gravenhage. Bij de hoorzitting in het gemeentehuis waren aanwezig de Inspecteur van Volkshuisvesting de heer C.F.E. Kiers, ambte naar verbonden aan het bureau van de Gemach tigde den Wederopbouw, Mr. H.A. Helb, Burge- Burgemeester en Wethouders van WIERINGEN brengen ter openbare kennis, dat, in verband met de stichting van een aantal woningen ten behoeve van Hel derse vluchtelingen te Wieringen. de Algemeen Gemachtigde voor de Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid voornemens is over te gaan tot onteigening van een aantal percelen in deze gemeente. Naar aanleiding hiervan wordt ter algemene kennis gebracht dat een lijst van de percelen, welke de Algemeen Gemachtigde voornemens is te onteigenen Urn name van de gemeente Wieringen en ten behoeve van de Wederop bouw, en een kaart, waarop der? percelen zijn aangeduid, geduren de een termijn van 7 dagen, voor afgaande aan na te noemen zit tingsdag, ter secretarie der ge meente kosteloos voor een ieder ter inzage zullen liggen dat één of meer vertegenwoor digers van den Algemeen Gemach tigde op VRIJDAG. 22 Al'til STÜS a.s„ 's morgens te 10.15 uur zitting zullen houden ten gemeentehuize van ANNA PAULOWNA, ten einde eventuele bezwaren tegen deze onteigening aan te horen dat alle belanghebbenden ook schriftelijk bezwaren kunnen in dienen bij den Algemeen Gemach tigde voor de Wederopbouw, Carol van Bylandtlaan 30. te 's-Graven- hage, Wieringen, 14 Augustus 1941. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. J. BOSKER, lo.B De Secretaris, VAN DUIN. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 3 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 20