-78- Hij was oprecht verbaasd toen hij thuis (in Amersfoort) gearresteerd werd en vervolgens gevangen gezet. Spannend is ook het verhaal van zijn ontsnapping (met hulp van een doch ter) richting Duitsland. Pas in 1813 keerde hij in ons land terug. Hij kreeg eerherstel en een commando over het fregat Van der Werff. Maar al vrij snel daarna bleek dat het toch gedaan was met zijn carrière. Kolffs pensioen (in 1817) werd hem tegen zijn zin verleend. Hij was een van de tien 'oude., getrouwe' zeeofficieren die pensioen kregen, ondanks hun trouw aan Oranje. Koning Willem 1 wilde dat zijn officieren werden beoor deeld op 'geschiktheid'Kolff werd blijkbaar meer gezien als een vertegenwoordiger van een voorbije periode dan als een ideale zeeofficier van het nieuwe Koninkrijk. Hij was een goedhartig man, maar wel een 'hoekig man', een opvliegend persoon. Kortom: 'Driftig van spraak., levendig van gang'. De herinneringen van deze marineofficier zijn., zoals gezegd boeiend. Het boek is bovendien zeer verzorgd uitgegeven,, maar misschien wat prijzig in deze kommervolle tijd. Het boek bevat 222 bladzijden, is voorzien van fraaie illustraties en heeft een prijs van 29,95. Zie ook Op de Hoogte nummer 3 van oktober 2011, het artikel over de Quarantaine op Wie- ringen. Het gaat over de commandant van de Quarantaine,, Johannes Florens Eilbracht. Hem overkwam ongeveer het zelfde als Dirk Hendrik Kolff. Op de bladzijden 76 en 77 staat onder an dere het volgende: "Tijdens de inval van de van de Russische troepen, met steun van de Engelsen, lag hij met zijn schip in de achterhoede. Zijn bemanning beschouwde de En gelsen als bevrijders en weigerde tegen hen te vechten. Eilbracht moest zich daarom overgeven. Dat werd door de regering als verraad beschouwd en Eilbracht werd gevangen genomen en opgesloten in Den Haag. Hij werd 'uit den dienst gecasseerd en onbe kwaam verklaard om den lande immer weder te kunnen dienen'. Toch werd hij in 1809 aangewezen als intendant van de Quarantaine op Wieringen. Na de val van Napoleon in 1813 werd Eilbracht in ere hersteld in zijn rang van kapitein-ter-zee. Koning Willem I heeft hem persoonlijk beëdigd. Graag zou hij weer in actieve dienst zijn getreden bij de marine in plaats van deze werkloze en eenzame postmaar men vond dat hij te lang buiten de actieve dienst was geweest." Bob Gorter Afbeelding uit Geschiedenis van de landing van het Engelsch-Russische leger in Noord/Holland, 1801 (Archief Historische Vereniging Wieringen) AT TOCHT JJKll ENCEE&CHEN EN HITS SEN VAN opj den^g November xjcjQ j)E HELDER Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 3 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 19