«BESPREKING - 77 - door Jan Bremer DRIFTIG VAN SPRAAK, LEVENDIG VAN Herinneringen van marineofficier D.H. Kolff (1761-1835) bezorgd door Vincent A.J. Klooster en Dirk H.A. KolffLinschoten-Vereeniging. Uitgever:Walburg Pers, Zutphen, 2011. Driftig van Spraak, Levendig van Gang De uitgave van dit boek door de Linschoten- Vereeniging is in gang gezet door de histori cus V.A.J. Klooster uit Den Haag. Hij onder kende het belang van een in een familiear chief aanwezig manus cript van de zeeofficier Dirk Hendrik Kolff (1761-1835) en bracht dit onder de aandacht van een (ver) familielid Dirk Kolff. 'Een uitgave van de geannoteerde tekst door Klooster en D.A.H. Kolff, voorafgegaan door een inleiding van Kolff is het prachtige resultaat, nog versterkt door de illustraties, bijeengebracht door Klooster', aldus de Leidse emeritus hoogle raar zeegeschiedenis Jaap R. Bruijn in zijn woord vooraf in dit boek. Inderdaad, een prachtig boek over een zeeofficier in de roerige "Franse tijd", die zijn herinneringen op een levendige wijze beschreven heeft. Vooral de bladzijden over de muiterijen op de Utrecht (1795-1798) en de overgave van de Bataafse Vloot bij Den Helder tijdens de invasie van de Engelsen (en Russen) in 1799, zijn buitengewoon boeiend. Dirk Hendrik Kolff werd op 24 septem ber 1761 geboren als zoon van een dominee in Amersfoort. Vader Lambertus was getrouwd met Hermina Johanna Methorst, dochter van Nico- laas Methorst (1698-1748) die vele jaren sche pen, raad en burgemeester van Amersfoort was. De welgestelde Nicolaas Methorst was een vurig Oranjeklant. Terwijl Dirk Hendriks oudste broer Nicolaas Christiaan (1750-1821) in de voetspo ren van zijn grootvader Nicolaas Methorst trad, werd Dirk Hendrik (in 1799) adelborst bij de Admiraliteit van Amsterdam. In 1782 maakte hij zijn eerste zeereis onder kapi tein Jacob Pieter van Braam (1737-1803) op het marinevaartuig 't Loo (250 koppen). Een jaar later stapte Van Braam, een uitstekend zeeofficier, die zijn sporen vooral 'in de Oost' verdiend had en ten slotte (in 1792) viceadmi- raal werd, met zijn hele bemanning over op het nieuwe linieschip 'Utrecht" (450 koppen). Tijdens de Vierde Engelse Oorlog (1780-1784) vertrok Dirk Kolff onder Van Braam naar de Oost om daar de Engelsen in de Indische wa teren te bestrijden. Maar de vrede met de Brit ten was al gesloten voordat het Hollandse eska der daar arriveerde. Als jong officier genoot Dirk Kolff van de egards die ook hem ten deel vielen in de Europees-Aziatische samenleving. Op het eiland Ceylon, ooit 'in bezit' van de Ver enigde Oost Indische Compagnie, genoot hij van de jacht. Hij geeft kleurige beschrijvingen van het landschap en de inlandse bevolking, maar geeft weinig blijk van de belangstelling voor oorlogsperikelen en politieke ontwikke lingen. Dirk Hendrik Kolff (1761-1835) Over zijn huwelijk met Margrieta Maria van Braam (1764-1800), dochter van de (Oranjege zinde) zeeofficier Willem van Braam, schreef hij al helemaal niet. Wel was hij zo eerlijk te beken nen dat hij in begin 1798, hij was juist een jaar eerder bevorderd tot kapitein-ter-zee, tijdens een diner bij de Agent (minister) van Marine zich liet vleien met zijn dapper gedrag in de slag bij Kamperduin (1797). Ook vermeldt hij eerlijk hoe hij te maken kreeg met muiterijen op zijn schip Utrecht en nog erger, betrokken raakte bij de overgave (aan de Engelsen) van de vloot bij Den Helder in 1799. De overtuigend Oranjegezinde vlootbemanning weigerde te strijden tegen de Erfprins op de En gelse landingsvloot.*) Kolff snapte kennelijk niet echt dat de Fransgezinde regering in Den Haag voor zijn houding geen begrip zou hebben. D.H. Kolff (1761-1835) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 3 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 18