-32- banken rond een tafeltje konden zitten. De zij kant van het portaaltje kwam uit in de bijna vier kante kerkruimte. Een ruimte zonder enige vorm van opsmuk., geen beeldhouw- of schilderwerk, geen mooie kerkramen maar toch een ruimte met een sobere vrome uitstraling. Langs de drie wanden stonden voor de mannen een dubbele rij gesloten banken. Tegen de vierde wand stond de preekstoel met daar links en rechts van de kerke- raadsbanken. In het midden van de 'kerk' lag op de tegeltjesvloer een houten 'beun' met daarop de stoelen voor de vrouwen. Door deze houten vloer bleven vooral in de winter de voeten langer warm. Er stond verder een huisorgeltje en op een hoeksteuntje bij één van de ramen een zandloper. Deze zandloper was de klok voor de voorganger. Hij mocht het ook weer niet te lang maken. Alle wanden, het dakbeschot, de zware steunbalken en de banken waren blauw geverfd. In de 20e eeuw werd het kerkje om de veertien dagen gebruikt. De zondag wanneer er geen dienst was, vond deze plaats in Hippolytushoef in de Vermaning aan de Vermaningsteeg. Verre weg de meeste kerkgangers kwamen van Stroe. De dominee, de organist, de voorzanger en een aantal leden kwamen meestal op de fiets uit Hip polytushoef. Bij mooi weer bleef de dominee bui ten onder de muur van de boerderij een praatje met de mannen houden. Traditiegetrouw gingen de vrouwen direct naar binnen. Voor de dominee naar binnen ging over tuigde hij zich eerst dat er geen verlate kerkgan gers meer kwamen. Wieringen is niet rijk bedeeld met historische gebouwen. Door het verbranden van de Verma ning op Stroe in 1933 trof het lot niet alleen de doopsgezinden maar raakte Wieringen een heel bijzonder en waardevol gebouw kwijt. BRONNEN: drs.J.T. Bremer (themanummer Historische Vereniging Wieringen 1992); J.W. Conijn (diverse door hem verzamelde artikelen); T. Lont - Lont (informatie eigenaren boerderij); Wikipedia (2011) Foto Vermaning (Foto-Bureau P.Jonker Heiloo 1928, collectie H.Braad); Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 2 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 5