yJjE VERMANING OP SïROE -31 - door Henk Braad Het mooie artikel van Tan Lont-LontJan Lont Cznen Gea Klein-Hamming over de Doopsge zinde gemeente op Wieringen in Op de Hoogte van december 2017, was voor mij aanleiding wat meer gegevens uit te zoeken over de Vermaning die op Stroe stond. Een vermaning is een schuilkerk waar de doops gezinden, de volgelingen van Menno Simons, ongestoord hun diensten konden houden. Dit was noodzakelijk omdat in de 16e eeuw het func tioneren van de Katholieke kerk aan veel kritiek onderhevig was en ondanks de steeds strengere straffen van de overheid, de gelovigen de katho lieke kerk de rug toekeerden. De vervolgingen waren zelfs zo hevig, dat gesproken wordt over 30000 Nederlanders die het land verlieten om zich in het protestante Engeland te vestigen. Menno Simons werd in ca. 1496 inWitmarsum geboren en hij overleed op 65-jarige leeftijd in Bad Oldesloe op 31 januari 1561, waar hij ook ligt begraven. InWitmarsum werd ter nagedach tenis aan hem in 1878 een monument onthuld. Er kan van worden uitgegaan dat er reeds in de 16e eeuw op Wieringen doopsgezinden of, zoals ze ook werden genoemd, mennonieten of men- nisten waren. Al vroeg in de 18e eeuw zijn er op Wieringen drie vergaderplaatsen, op de Gest bij Den Oever, in de Elft ten oosten van Hippolytushoef en op Stroe. Het woord vergaderplaats is in latere tijd vermaning geworden. Van deze vergaderplaatsen heeft de vermaning op Stroe het langste bestaan, Op 26 april 1933 werd door een brand het ge bouwtje helaas verwoest, evenals de naastgelegen boerderij. Het woord vermaning is diep geworteld in het heden en verleden van Wieringen en dan zeker niet in de letterlijke betekenis van waarschuwing zoals in de woordenboeken staat vermeld. Er waren verhoudingsgewijs veel doopsgezinden op Wieringen. Door het grote aantal doopsgezin den dat op Stroe woonde werd Stroe gezien als centrum van deze leer op Wieringen. Waarom er zoveel doopsgezinden op Wieringen waren (ruim 15% van de bevolking) is moeilijk te achterhalen. Met deze informatie gaan we terug naar Stroe, naar de Stroeërweg (in het verlengde van de Hofweg, iets naar links aan de noordzijde van de Stroeërweg) waar de Vermaning stond die in 1737/1738 op kosten van de Stroeërleden en enkele gezinnen uit Westerland werd vernieuwd. De houten wanden maakten plaats voor stenen muren en in de voormuur werd in stalen ankers het jaartal 1738 aangebracht. In 1804 werd het interieur vernieuwd en er kwam een preekstoel. Binnen de gemeente zal over deze nieuwigheid heel lang zijn gepraat. Hendrik Spaans uit Bar- singerhorn kreeg de opdracht om de preekstoel te maken. In de 20e eeuw is ook het nodige ver nieuwd maar de plaats van de vermaning bleef onveranderd. Het gebouwtje stond ingeklemd in de hoek tussen de 'darsk' en het 'voerhuus' van de boerderij. Eigenaar van de aan C. Schrier ver huurde boerderij was Elbert Lont. Er liep een paadje over de 'bolle' (het erf) van de boerderij naar de toegangsdeur van het kerkje. Aan de lin ker- en rechterkant van deze deur hing een pu- blikatiebord van het toenmalige Heemraadschap Wieringen (Waterschap). Op deze borden ston den aankondigingen voor de ingelanden over de te drijven schouwen, verkiezingen, keurwijzigin- gen en andere waterschaps aangelegenheden. Ongetwijfeld werden ze ook gebruikt voor 'ker kelijke' aankondigingen. Er zijn ook afbeeldingen uit 1932 waarop maar één publikatiebord is te zien. In alle vier de muren bevonden zich ramen. Achter de toegangsdeur was een heel klein por taaltje dat toegang gaf tot een even klein kamer tje voor de kerkeraad. Deze ruimte was zo klein dat de vier of vijf leden met enige moeite op de Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 2 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 4