- 58 - ontfermt over de verweesde graven van mensen met een bijzondere betekenis voor Wieringen. Een prachtig initiatief, niet alleen uit historisch, maar ook uit menselijk oogpunt. Dood is immers niet altijd dood. Dat is ook de reden dat ik hier nu sta., want exe cuteur-zijn heeft niet alleen een zakelijke, maar ook een menselijke kant. Een heel mensenleven, ja in dit geval een heel familieleven gaat door je handen en verdient een respectvolle behandeling en afhandeling. Het is dan met name triest als er - zoals in dit geval - geen naaste bloedverwanten meer zijn en met het laatste familielid zelfs een eeuwenoude familietak is uitgestorven. En dat uitgerekend in het laatste jaar van de Gemeente Wieringen, waarin het gemeentehuis waarvoor de villa Wiron ooit met grof geweld moest wijken, te koop staat. Hoe gek kan het lo pen. Want ik ben er van overtuigd dat Wieringen ook binnen de nieuwe gemeente Hollands Kroon zijn eigen identiteit zal blijven behouden. Daar hebben ook meer dan 80 jaar ontsluiting door Wieringermeer en Afsluitdijk geen verandering in gebracht. Met het bewaken, bewaren én uit dragen van de historische kant van deze iden titeit is een mooie toekomstige taak weggelegd voor het Wieringer Eilandmuseum. Ik ben blij dat het museum met het nieuwe be zoekersgedeelte zijn bakens heeft verzet en er niet alleen ruimte is voor de geschiedenis van het Wieringer boerenleven en de visserij, maar ook voor andere zaken uit de geschiedenis van het voormalige eiland. Hierdoor wordt thans een vangnet geboden voor museale zaken die weliswaar óók de geschiedenis van Wieringen betreffen, maar die anders tussen wal en schip zouden zijn geraakt. De Wieringer objecten die ik op basis van de mogelijkheid die het testament van mevrouw Coby Kolff daartoe bood al eerder mocht schenken, werden door het Wieringer Ei landmuseum dankbaar aanvaard en zullen de na gedachtenis aan de familie Kolff op bescheiden wijze levend houden. Graag wil ik Henk Braad bedanken voor de uiterst correcte wijze waarop hij deze schenkingen heeft begeleid. Dames en heren, Als er een feestje te vieren valt, zoals nu met de officiële opening van het bezoekersgedeelte, dan neem je een cadeautje mee. En dat heb ik ook ge daan. Pas laat in de afhandeling van de nalaten schap kwam ik er door een verslag in een oude bewaard gebleven Schager Courant achter, dat de wandelstok met zwaar zilveren greep van bur gemeester Kolff een geschenk was van vissersver eniging D.E.T.V. en het Visschersfonds bij diens 12/4-jarig ambtsjubileum in januari 1935. De schenking bleek ook nog eens goed gedocumen teerd met een foto van de overhandiging door de voorzitter van vereniging en fonds, de toenmalige wethouder Jan Tijsen. Dat de burgemeester bij zonder ingenomen was met de wandelstok, bleek niet alleen uit het artikel, maar ook draagt hij de stok met originele inscriptie van de schenkers het jaar daarop met overtuiging op foto's met kroonprins Wilhelm bij het laatste bezoek van de voormalige vorstelijke asielzoeker aan zijn oude ballingsoord. Een burgemeester met bolhoed en wandelstok, zoals je je een burgervader in die da gen voorstelt. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 2 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 31