OESPRAAK BIJ DE OPENING VAN HET BEZOEKERSGEDEELTE VAN HET WlERINGER EILANDMUSEUM JAN LONT OP ZATERDAG 31 MAART 2012 - 57 - Door Kees van der Sluijs Dames en heren, Toen in januari 1979 aan de Elft de sloopkogel tegen de voormalige villa Wiron sloeg, leek nog maar weinig als herinnering over te blijven aan de burgemeestersfamilie Kolff dan misschien alleen de naam van de Burgemeester Kolff-singel. En zelfs toen zal die naam de jongste generatie al weinig meer hebben gezegdDe familie was immers al bijna 18 jaar van Wieringen En misschien moet je daar ook wel niet over dreven sentimenteel over doen. Mensen gaan en mensen komen., in leven en in dood. Maar jam mer was het wel. Want had men in 1960 - het jaar voor de verhuizing van de gepensioneerde bur gemeester en zijn vrouw naar Zutphen - als het ware een stolp over de villa gezet, dan zou men vandaag een bijzondere museumwoning hebben aangetroffen. De inrichting van het overvolle huis was een won derlijke ratjetoe van neostijlen., replica-kitschy veel glimmend koperwerk., jachttrofeeën., etno logische voorwerpen en wapens uit Indië, maar ook het mooiste antiek uit eerdere familiegene raties., waarvan sommige leden uit hun goud- vergulde lijsten op je neerkeken. Opmerkelijke voorouders hadden er tussen gezeten., zoals ma rinecommandant Dirk Hendrik Kolff, die zich toevalligerwijs in de Vlieter ten noordoosten van Wieringen in 1799 met de rest van het eskader had moeten overgeven aan de Engelsen, Indische suikerfabrikanten en de lang bebaarde schoon vader van burgemeester Kolff Jr., die tijdens de Atjeh-oorlog zijn weinig zachtzinnige sporen in het Indisch Leger had verdiend, wat hem de bij naam 'de duivel van Atjeh' opleverde, en later 17 jaar lang commandant van het Koninklijk Tehuis voor Oud-Militairen Bronbeek was. Met weinig gevoel voor inrichting had alles in de villa zijn krappe plaats gekregen. Kunsthistorici en stylisten zouden er van hebben gegruwd, maar gefascineerd had het wel. Gottfried VanHeurn, een tantezegger van de vrouw van burgemeester Kolff Jr., schreef mij in 2000 vanuit zijn woon plaats Miami: "Het was een groot en comfortabel huis. Vol uiterst nauwkeurig onderhouden antiek meubilair, wandkleden, klokken, curiosa en me morabilia. Haast een museum, vrij uitzonderlijk." En enige tijd geleden vertelde Jup de Groot, de zoon van de toenmalige huisarts mij: "Ik weet nog hoe je door de hal naar de zoge naamde herenkamer liep, waarvan de wanden waren behangen met de zeker in kinderogen wonderlijkste zaken en op de vloer het vel met de kop van een beer lag. De meegenomen wapens uit Indië rinkelden zachtjes als je de deur van de kamer opendeed." Ook voor de inmiddels 92-ja- rige Truus Bosker en ongetwijfeld vele andere Wieringer kinderen van toen, was het met recht een feestje als ze voor een verjaardagspartijtje in de villa werd uitgenodigd waar zoveel on-Wie- ringse zaken te zien waren, zo liet ze me weten. Aan de ene kant inderdaad on-Wierings, maar aan de andere kant getuigden in de herenkamer de souvenirs van kroonprins Wilhelm van de be wogen periode van diens Wieringer asielverblijf. En in de hal hingen de grote fotoschilderijen van onder andere het dichten van het gat in de Vlieter als herinnering aan de lange periode van de Zui derzeewerken die hierop volgde. Zo on-Wierings als hun woning overwegend was, zo Wierings was de familie zelf geworden door haar jarenlange verbondenheid met het voormalige eiland in bijzondere tijden tijdens een groot deel van de 20ste eeuw. Over hun eigen nagedachtenis en die van hun fa milie na hun overlijden hadden de kinderen Kolff niet de geringste illusies. Het robuuste graf van hun grootouders, afgezet met zware sierkettin- gen, dat in de schaduw van de toren van de Hip- polytuskerk lag, hadden ze bewust voortijdig la ten ruimen, omdat er na hen toch niemand meer zou zijn, zo liet oudste dochter Nicolien Kolff mij ooit weten. Aan de groeve had kroonprins Wilhelm, gekleed in het uniform van de doods kophuzaren, hun grootmoeder nog ondersteund toen de kist van hun grootvader burgemeester Kolff Sr., langzaam werd neergelaten. Hadden ze toen maar geweten van de huidige Graven Com missie van de Historische Vereniging, die zich Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 2 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 30