ESTAURATIE UOSTERLAISERKERK TE OOSTERLAND 1888 - 53 - De restauratie van de kerk te Oosterland is bijna volbracht. De dikke muren werden geheel van turfsteen opgemetseld en de kleine venstertjes bleven in waarde. Er werd verteld dat de raampjes weer in glas in lood zouden worden gevat; hetgeen als alles klaar wasvan binnen een middeleeuwse duisternis opleveren. Van buiten handhaafden de kerk en de toren daarna weer hun oude eenvoudige karakter. De toren werd tot aan de top gevoegdgepleisterd en bijgewerkt, het dak met lei gedekt, waarop zich van weerskanten een aantal dakvenstertjes verheffen, niet ongelijk aan duiventillen. Het geheel maakte een goede indruk. Van binnen was alles nog doods en ledig; men verwachtte dat de restauratie hiervan eerdaags zou aanvangen. Op het kerkhof stonden sinds eenigen maanden een armzalig troepje banken in wind en regen., die hun leeftijd nog niet bij eeuwen telden. Als de schrijver goed was onderricht, zo schrijft hij dan wilde men het pover huisraad weer in de geres taureerde kerk zijn oude plaats in doen nemen. Bij deze gedachte krijgt hij een onbeschrijfelijke wansmaak. Neen, in de oude kerk., moeten nu ook ouderwetse met snijwerk versierde banken hare plaats hebben. Dit zou zeker wel wat geld kosten, maar er is geen haast en geld had het Rijk ter beschikking. Op het eiland werden er gevon den die de houtsnijkunst beoefenden. Het zou dien tak van industrie niet weinig bevor deren., als men naar oude kerkbanken zoals die o.a. nog in Bolsward gevonden werden, aan het werk te zette en hen hunne krachten daarop liet beproeven. Liet men dit in de winter doen., dan ware het tevens voor sommige ook nog eenen soort van werkverschaffing. Alleen door dit soort ouderwetsche banken zou de kerk van Ooster land naar behoren worden gemeubeld. Deze zaak zij 's Rijks architect zowel als de belangstel lenden in de houtsnijkunst aanbevolen. BRON: Helderse en Nieuwe Dieper Courant 05 oktober 1888 Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 2 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 26