-52- Wieringen (Rutgers1 Reisboek Reeks Okke Haverkamp was een synoniem van de Friese schrijver Klaes Sierksma (1918-2007). Zijn boekje over Wieringen past in een reeks die kort na de Tweede Wereldoorlog verscheen en waarin diverse regio's worden behandeld. Waar om Sierksma zich bediende van het synoniem Haverkamp is onduidelijk., maar de mogelijk heid bestaat dat het te maken heeft met Sierks- ma's oorlogsverleden. Hij speelde namelijk een vooraanstaande rol in de Fries nationalistische., "völkische" heemkunde die banden had met de NSB en de SS-afdeling Ahnenerbe. In het stan daardwerk van Venema over foute schrijvers in de Tweede Wereldoorlog wordt Sierksma slechts één keer genoemd., in andere werken over het zelfde onderwerp toegespitst op Friesland komt hij vaker voor. Desalniettemin kon Sierksma - Okke Haverkamp enige jaren na de oorlog weer onder eigen naam publiceren. Hij werd uiteindelijk vooral bekend als vlaggendeskundige en schrijver van gemengd ontvangen studies over de Friese missionaris Li- udger. "Wieringen - Het 'eiland' in de Wieringermeer" is het tweede deel van een serie reisboekjes die door Haverkamp/Sierksma zijn geschreven in 1947 voor uitgeverij Rutgers uit Doesburg. Alle deeltjes behandelen een regio aan de voorma lige Zuiderzee: Urk3 Wieringen, Gaasterland en het Land van Vollenhove. Tussen 1946 en 1950 schrijft Sierksma minstens twintig boekjes over toeristische en folkloristische onderwerpen on der de naam Haverkamp. Hierna publiceert Sierksma alleen nog onder zijn eigen naam. xvtgers, Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 2 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 25