-50- van de kleine bengel naast u, die zijn snoeprant- soen in een keer opgevoerd wordt., uit vrees van de ouders., dat hij anders de indruk, die hij van uw intelligentie in deze staat opdoet, luide tot uitdrukking zal brengen. "Ah, het Monument!" zegt iemand plotseling. Langs de dijk rijst het eenvoudige, doch konink lijke monument annex uitzichttoren, dat waakt over het water der oude zeeboezem, waar binnen een tiental jaren 220.000 hectaren golvend koren zal wuiven in de zomerwind, met koele, strakke lijnen omhoog Het is al weer voorbij en waarlijk: er is land in zicht! Huisjes met rode daken, een torentje, bomen. Een kennelijk oud en een echt Hollands landschapje. Rustig en vertrouwd, na het stoere ingenieurswerk van een dijk - 90 meter breed op de waterlijn - die slechts berekening en druk van watermassa's kent, die per litertje een kilo en nog veel meer kunnen wegen. De slui zen met hun grote raderen gepasseerd, aan de overkant links het gemaal Leemans en we staan in Den Oever, anderhalf uur, nadat we uit Leeu warden vertrokken. De bus is ook bereid om u uit te laten in Oosterland, Hippolytushoef of Westerland. Maar ook als u niet uit het Noorden van ons land naarWieringen gaat, daar de reis via Leeuwarden u een beetje al te veel een mijl op zeven voor komt, heeft u er niet om te treuren, dat u Wierin- gen bij aankomst niet uit het water ziet oprijzen, af met een tegengestelde beeldspraak: het niet als een oase ziet verrijzen aan het einde van de Af sluitdijk. De reis van het zuiden uit ondernomen, is minstens even interessant. In beide gevallen proeft men de bekoring van het spel der tegenge stelden: eerst het zeer jonge en dan het zeer oude. Want van het zuiden uit is het oude eiland Wie- ringen praktisch alleen te bereiken via de nieuwe polder, de Wieringermeer. Ons punt van uitgang kan het beste Alkmaar zijn. Doch hier bega men niet de vergissing om ook in een ATO-bus te wil len stappen. De chauffeur mag u er dan name lijk pas weer uitlaten in Friesland. Hier in de kop van Noord-Holland behoren Wieringen en de Wieringermeer tot het buurtverkeer, dat wordt onderhouden met de auto bussen van de NACO, die vertrekken van het stationsplein te Alkmaar. Men doet er verstandig aan, tevens op het kan toor van de onderneming, dat zich even rechtsaf bevindt als men uit het station komt, de dienst regeling goed te bestuderen. Want, eenmaal aan geland op de plaats van bestemming, zijn deze bussen het enige openbare verkeersmiddel met de rest van de wereld. Van Alkmaar, waar we 's morgens om 8.15 uur en vervolgens elke twee uur tot 's avonds 8.15 toe, naar Wieringen kunnen met bus Q, zijn we in een uur en veertig minuten in Hippolytushoef, dat op Wieringen in de volksmond tegenwoordig "Hippo" heet. ('t Is altijd gemakkelijk, als iemand tijdig leert hoe hij de weg moet vragen!). We rij den langs het aloude Noord-Hollandse Kanaal, dat eenmaal één der wonderwerken der moderne waterbouwkunde was, doch dat ons nu wel lijkt te herinneren aan de tijd der trekschuiten (zal men over een honderd jaar ook zo achteloos over een werk als de Afsluitdijk spreken?). Voorbij Krab bendam het boerenland in naar Schagerbrug en naar Schagen. Hier loont het de moeite om, als het donderdag is, een bus over te blijven en een poosje over de markt te dwalen. Men is er in twee uur nauwelijks uitgekeken: het prachtige Noord Hollandse vee doet een mens watertanden, ter wijl de kinderen weg zijn van de jonge geitjes en kalfjes. Er hangt een gezellige vooroorlogse geur van de kramen met gebakken vis en in de andere kramen van deze boerenmarkt ziet men soms heel argeloos kleinigheden liggen, waar in de stad haast niet aan is te komen. U bent er meer verlangend naar, hoe die Wieringermeer, waar u zoveel over hebt gelezen, er eigenlijk wel uitziet? Dan de voet weer op het gaspedaal! We rijden het leuke oude stadje rond, terug naar Schager brug, rechtsaf naar Oudesluis. Hier zijn we aan de rand van de Wieringerwaard,. die in 1608 is ingepolderd, dus eveneens historische bodem met betrekking tot de strijd tegen onze vriend en erfvijand: het water. En let u nu eens op als u te zijner tijd langs dezelfde weg teruggaat: hoe men het wijde en lieve Noord-Hollandse landschap, dat we nu gaan verlaten, dan eigenlijk een beetje, nu ja.... rommelig en slordig vindt in vergelijking met zo'n Wieringermeer! Enkele kilometers voor bij het dorp Wieringerwaard overschrijden we de oude kustlijn van Noord-Holland en we bevin den ons plotseling in de Wieringermeer, op weg naar Slootdorp. Eigenlijk overbodig om het te zeggen, want men ziet het aanstonds aan de ver andering van het type landschap, waarover later meer. En zo men nog zou aarzelen, of misschien de Wieringerwaard (die ook verrassend ruim is aangelegd voor zijn eerbiedwaardige leeftijd) de Wieringermeer al is, dan bewijzen het de huizen in de meer wel, die alle tot op 3lA en 4 m nog de Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 2 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 23