P WEB NAAR HET EILAND DAT BEEN EILAND is! - 49 - Zowel de oorlog als de naoorlogse tijd hebben het gevolg gemeendat wij in sterkere mate zoeken naar de mogelijkheid van het toerisme in eigen landEn men spreekt niet te boudals men beweert dat tienduizenden tot de ontdekking zijn gekomen dat er in het kleine knusse landje aan de zee veel meer te zien valt, dan zij ooit hadden gedachtMenigeen heeft gevonden, dat het indrukwekkende van vreemde bergen hem ruimschoots werd vergoed door de lieflijkheid van onze heuvels en dat ook het landschap in vele streken van ons eigen land hem kan aantrekken door exotische sfeer en van gevoel van avontuurlijkheid deed ontwaken. Bovenal hebben tallozen in deze jaren de Zui derzee ontdekt. Zij hebben gezworven langs zijn kusten (of eigenlijk langs de oevers van het IJs- selmeer) en hebben gelopen en gereden op zijn drooggelegde bodem in Wieringermeer en Ur- kerland. Aanvankelijk misschien op zoek naar voedsel; later omdat zij het land mooi vonden, omdat het geheimzinnig was door het vele onbe kende wat wij er nog altijd niet van weten en ook omdat hat de charme band van het zeer oude en het zeer jonge, dat hier aan elkaar grenst. De eeu wenoude, pittige landschappen, de steden, die dromen van de rijkdom hunner gouden eeuw en daar vlak naast de brede kavels en wijde akkers der jonge polder, waar heel de wereld van weet. Wees goedgunstig, lezer, en vergeef ons, dat wij de vakantieganger op het lijf vielen met de inge wikkelde zinnen, waartoe lyrische gevoelens ons aanzetten. Maar het verging ons nu eenmaal zo, terwijl wij ons de eigen bezoeken aan Wieringen herinnerden: we kwamen zelf weer in vakantie stemming en lieten de pen de vrije loop! Gij ver wacht wat meer tastbaarheid en wat zakelijker adviezen, geen oorlogs- en hongerherinneringen, noch een beschrijving van gevoelens, die ge zelf al dan niet in uw eigen binnenste zult kunnen constateren, als ge aan vakantie en de Zuiderzee denkt. Wie ze niet voelt, is er geen slechter mens om dan wie ze wèl voelt; het is uitsluitend een kwestie van aanleg. En dus: op mars naar Wie- ringen! Er zijn verschillende manieren om "op" Wie- ringen te komen, het valt ons moeilijk u een bepaalde route aan te raden, omdat we zelf eer lijk gezegd geen voorkeur hebben. Of ge uit het noorden komt, of uit het Zuiden; de aankomst is altijd enigszins een evenement. Laten we om te beginnen aannemen, dat de reis in het noorden begint. In dat geval moet u de geriefelijke ATO-bus nemen, die om de twee uren (tenminste zo was de toestand voorjaar 1947: 6.20 uur, 8.20 enz. tot en met 20.20 uur) uit Leeuwarden vertrekt. Tussen Leeuwarden en Zurich, waar de grote Afsluitdijk begint, mag u niet uit-, maar wel instappen, daar deze dienst anders overbelast zou worden met buurtverkeer. De rit door het Friese land is boeiend en afwis selend. In 40 minuten bent u in Harlingen en vandaar gaat het langs de Friese kust rrt! naar de Afsluitdijk, waar de bus snel voort stuift, terwijl we rechts de top van de groene dijk zien en links het zoete water van het IJsselmeer (een naam, die er onder ons gezegd en gezwegen, pas in zal wil len, als de oude, vertrouwde Zuiderzee is veran derd in een smal, bijkans rechthoekig bakje met water, dat veel van een kanaal weg moet heb ben!). Het is natuurlijk interessant en enigszins imponerend om voort te stuiven over dit lange, met wiskundige zekerheid getrokken bewijs van Nederlandse waterbouwkunde, maar dat neemt niet weg, dat men er na een minuut of tien toch een beetje gaperig van begint te worden. (Ten zij er een "storm" staat uit Zuidelijke richting, dat wil meestal zeggen, dat het volgens de zeelui een "stijve bries" is, want wij landratten hebben het al gauw -over een storm, als er witte koppen op de kruivende golven rollen en er een beetje schuim over de weg slaat. Dan is het golvenspel het meest boeiende en veranderlijke wat men maar kan zien van de dijk af. Maar een vakantie uitstapje behoort nu eenmaal eigenlijk met mooi weer gepaard te gaan en dus....). Op een gegeven ogenblik constateert ge in elk geval welwillend, dat zo'n Afsluitdijk een prachtig ding is, maar dat er alleen het einde aan ontbreekt. Uw oogleden worden zwaar en Uw hoofd wuift nadenkend op de cadans van motor en schokbrekers, als een rietpluim op golven en wind, tot groot vermaak Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 2 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 22